Horvátzsidány
A faluba Jurisics Miklós, Kőszeg várvédő kapitánya az 1532-es török ostrom után Ólmodhoz és Peresznyéhez hasonlóan horvátországi birtokairól horvát nemzetiségű lakosokat telepített át. Horvátzsidány tősgyökeres lakosai megőrizték horvát kultúrájukat az évszázadok folyamán, rendezvényeik és mindennapjaik is a hagyománytisztelet jegyében zajlanak. A település állandó horvát nemzetiségi, néprajzi kiállítása látogatható. A falu feletti erdőben áll a Peruska Mária kápolna, búcsújáró hely, ahol több mint 20 mesterség védőszentjét megjelenítő szoborparkot is létesítettek.
A település első okleveles említése 1225-ből származik Terra Sydan néven. 1533-ban Jurisics Miklós, Kőszeg várvédő kapitánya bárói rangot kapott, s vele Kőszeg várát a hozzá tartozó falvakkal. Ezután, 1533 és 1544 között, az elnéptelenedett Kőszeg környéki falvakba Jurisics horvátországi birtokairól horvát nemzetiségű lakosokat telepített át., de jelentős volt a német anyanyelvűek száma is. Horvátzsidány tősgyökeres lakosai megőrizték nemzetiségi kultúrájukat az évszázadok folyamán, s ma is a Jurisics által betelepített horvátok leszármazottainak vallják magukat. A községben látható Népek barátsága címet viselő szobor Várady Sándor alkotása (1985).
Keresztelő Szent János templom: a korábbi építésű templom, amelyet már 1622-ben említettek 1788-tól, az egyházközség Peresznyétől való különválása óta plébániatemplom. 1875-ben jelentősen átalakították, ekkor keletelését is megfordították. Az egyhajós épület egyenesen záródó szentélye keskenyebb a hajónál. Kétemeletes tornya felett nyolcszögű sisak van. A főhomlokzaton St. Maria és St. Jivan szobra látható. A két oszlopon nyugvó karzaton a soproni Anton Müller által épített orgonát (1893) helyezték el. A hajóban a baloldalon Szent Antal, Szent András, Szent Medárd és Szűz Mária, a jobb oldalon Szent Ferenc, Szent Flórián, Szent József és Jézus szobrai állnak. A színezett üvegablakokat magyarországi és külföldi horvát hívek adományozták . A mennyezet festményei a templom névadójának életéből vett jeleneteket ábrázolnak. A Szent Péter és Szent Pál szobrok által közrefogott főoltárképen Keresztelő Szent János látható Jézus keresztelése közben. A külső feljáratú szószék alatt fából faragott keresztelőmedence és Ivan Mušković (1848-1930) plébános emléktáblája áll. Ma minden felirata horvát nyelvű. Ugyanakkor a templomban horvát anyanyelvű és magyar szentmiséket is tartanak. Horvát nemzetiségi kiállítás (Fő utca 6.): állandó néprajzi kiállítás tekinthető meg, amely Brigovich Lajos gyűjteményéből áll. Horvátzsidány és Kőszeg közt az erdőben áll a Peruska Mária kápolna, búcsújáró hely, ahol több mint 20 mesterség védőszentjének szobra tekinthető meg.
Polgármesteri Hivatal: 94/565-112
Horvátzsidányi Gyöngyszemek
Közösségi összefogással kidolgozott natúrparki szemléletű élő értékeink Horvátzsidányban - szakmai anyag.
Horvátzsidányi Gyöngyszemek letöltése
Turizmus