Honlapunk megújult! Feltöltésén dolgozunk. Megértésedet köszönjük!

Horvátzsidány

2022. Március 30.

A faluba Jurisics Miklós, Kőszeg várvédő kapitánya az 1532-es török ostrom után Ólmodhoz és Peresznyéhez hasonlóan horvátországi birtokairól horvát nemzetiségű lakosokat telepített át. Horvátzsidány tősgyökeres lakosai megőrizték horvát kultúrájukat az évszázadok folyamán, rendezvényeik és mindennapjaik is a hagyománytisztelet jegyében zajlanak. A település állandó horvát nemzetiségi, néprajzi kiállítása látogatható. A falu feletti erdőben áll a Peruska Mária kápolna, búcsújáró hely, ahol több mint 20 mesterség védőszentjét megjelenítő szoborparkot is létesítettek.

A település első okleveles említése 1225-ből származik Terra Sydan néven. 1533-ban Jurisics Miklós, Kőszeg várvédő kapitánya bárói rangot kapott, s vele Kőszeg várát a hozzá tartozó falvakkal. Ezután, 1533 és 1544 között, az elnéptelenedett Kőszeg környéki falvakba Jurisics horvátországi birtokairól horvát nemzetiségű lakosokat telepített át., de jelentős volt a német anyanyelvűek száma is. Horvátzsidány tősgyökeres lakosai megőrizték nemzetiségi kultúrájukat az évszázadok folyamán, s ma is a Jurisics által betelepített horvátok leszármazottainak vallják magukat. A községben látható Népek barátsága címet viselő szobor Várady Sándor alkotása (1985).

A Keresztelő Szent János templom színezett üvegablakait magyarországi és külföldi horvát hívek adományozták.

Keresztelő Szent János templom: a korábbi építésű templom, amelyet már 1622-ben említettek 1788-tól, az egyházközség Peresznyétől való különválása óta plébániatemplom. 1875-ben jelentősen átalakították, ekkor keletelését is megfordították. Az egyhajós épület egyenesen záródó szentélye keskenyebb a hajónál. Kétemeletes tornya felett nyolcszögű sisak van. A főhomlokzaton St. Maria és St. Jivan szobra látható. A két oszlopon nyugvó karzaton a soproni Anton Müller által épített orgonát (1893) helyezték el. A hajóban a baloldalon Szent Antal, Szent András, Szent Medárd és Szűz Mária, a jobb oldalon Szent Ferenc, Szent Flórián, Szent József és Jézus szobrai állnak. A színezett üvegablakokat magyarországi és külföldi horvát hívek adományozták . A mennyezet festményei a templom névadójának életéből vett jeleneteket ábrázolnak. A Szent Péter és Szent Pál szobrok által közrefogott főoltárképen Keresztelő Szent János látható Jézus keresztelése közben. A külső feljáratú szószék alatt fából faragott keresztelőmedence és Ivan Mušković (1848-1930) plébános emléktáblája áll. Ma minden felirata horvát nyelvű. Ugyanakkor a templomban horvát anyanyelvű és magyar szentmiséket is tartanak. Horvát nemzetiségi kiállítás (Fő utca 6.): állandó néprajzi kiállítás tekinthető meg, amely Brigovich Lajos gyűjteményéből áll. Horvátzsidány és Kőszeg közt az erdőben áll a Peruska Mária kápolna, búcsújáró hely, ahol több mint 20 mesterség védőszentjének szobra tekinthető meg.

Polgármesteri Hivatal: 94/565-112

Horvátzsidányi Gyöngyszemek

Közösségi összefogással kidolgozott natúrparki szemléletű élő értékeink Horvátzsidányban - szakmai anyag.

Horvátzsidányi Gyöngyszemek letöltése

Legújabb hírek
2023. Június 15.
Beszélgetés a megújuló energiaforrásokról közérthetőenKét kiváló szakember segít eligazodni a tények tengerében a környezettudatos megújuló energiaforrásokról: a Soproni Egyetem Környezet-és Természetvédelmi Intézetének docense Dr Vityi Andrea és egy gyakorlati szakember a Green Line Kft-től Váradi Gábor.
2023. Június 10.
Zöld nap - tudományos séta Keszei Balázzsal és Illés PéterrelEgy kellemes séta keretében két kiváló biológiatanár vezet be bennünket a környék érdekes növény-és állatvilágába. Találkozzunk Kőszegen a Kálvária utcában, az idősotthon parkolója előtt, szombaton 10 órakor.
2023. Május 3.
Miénk itt a rét! -részletes tudnivalókIdén 2023. május 12-13-án (péntek-szombat) rendezzük meg a Miénk itt a rét! rendezvényt közösen az Őrségi Nemzeti Park Igazgatósággal. Bővebb információkhoz itt juthatnak.
2023. Április 17.
pályázat iskoláknak, óvodáknak - fenntarthatósági programokAz eon kiváló kezdeményezésére szeretnénk felhívni a natúrparki iskolák, óvodák figyelmét! Határidő május 1.
2023. Április 6.
Települési természetvédelem 1. rész: Kőszeg.Sikeres odú szerelő és festő programunkról és az odúk kihelyezéséről szóló kis videót ajánljuk figyelmedbe! Ígérjük, lesz folytatás!
Iratkozz fel a Natúrpark hírlevelére!
Közvetlenül a postafiókodba kaphatod a natúrparkkal kapcsolatos híreket, értesülj elsőként a rendezvényekről, és ne maradj le túraajánlatainkról sem!
Működjünk együtt - vegyél részt a Natúrpark tevékenységeiben!
Csatlakozz az Írottkő Natúrparkért Egyesület kezdeményezéseihez, akcióihoz, vegyél részt rendezvényeinken! Lehetsz együttműködő partnerünk, vagy egyesületi tagunk. Van lehetőség önkéntes feladatok végzésére, vagy más módon történő részvételre.