Határtalan természet, ezeréves kultúra...

Túravezető képzés Stájerországban

2019. Augusztus 1.

3 natúrparki önkéntes szerzett VAVÖ képesítést!

Július utolsó hetében az Írottkő Natúrpark 3 önkéntese (Katona Linda, Rozgonyi Filoména, Hegyvári Ferenc) osztrák túravezető képzésen vett részt a stájerországi Sankt Kathrein am Hauenstein település közelében az alpannonia plus projekt keretében.

A hivatalos osztrák túravezetői igazolványt kiadó szervezet - a VAVÖ (Verband alpiner Vereine Österreichs) – 2018-as alapképzést követően idén a második modulban a résztvevők a tavaly megszerzett, és új tipográfiai ismeretek elmélyítésével, megtanulták milliméter pontosan meghatározni a térképen aktuális helyzetüket, gyakorlatban fejlesztették elsősegélynyújtó képességüket, meteorológiai tudást szereztek, és a túravezetők jogi felelősségével kapcsolatos tudnivalókról informálódtak.
A terepgyakorlaton ismeretlen területen kellett a leendő túravezetőknek felváltva vezetni, helyi jellegzetességekről informálni és biztonságosan eljuttatni a célállomáshoz a képzés résztvevőiből álló csoportot. Itt a kommunikációs feladatok gyakorlása mellett nagy hangsúlyt helyeztek az oktatók a meteorológiai ismeretekre és a túrákon előforduló váratlan helyzetek kezelésére is.

Az "osztályterembe" visszaérkezve minden nap este 9 óráig tartottak az elméleti oktatások. A különféle domborzati viszonyok begyakorlása, azok térképről történő és a valóságban is sikeres felismerése fontos szempont volt, hiszen a későbbiekben diákjainknak ezen ismereteik alapján kellett a menetidő, távolság, szintkülönbségi adatok megadásával egy adott túraútvonalat lerajzolniuk.
Az 3 osztrák és 3 magyar résztvevő a 4. napon a délelőtti terepgyakorlati vizsgát követően délután 5 különböző szakterületen sikeresen abszolválta a követelményeket, kitartó munkájuk eredménye a VAVÖ osztrák túravezetői igazolvány elnyerése lett.

Az Írottkő Natúrparkért Egyesület munkaszervezete szívből gratulál újonnan képesített túravezetőinek, egyben sok-sok élményben gazdag csoportos kirándulást kíván a Kőszegi-hegységben, valamint az alpannonia túraútvonal különböző szakaszain.
Legújabb hírek
2023. Október 26.
Merre járt tudatosító kültéri kiállításunk 2023-ban?Nézd meg milyen rendezvényekre kérték tőlünk kiállításunkat, mely 3 témakörben - élelmiszer pazarlás, hulladékprobléma, körkörös gazdaság - ad tömör, lényegretörő információkat!

Ebben a cikkben képeket is mutatunk!
2023. Október 19.
Búcsú Gulyás ErnőtőlDohányfüstös, karcos hang, jobbító szándékú megjegyzések, kimondott és megtartott szavak és mondatok.

Emlékszel…?

.... januárban azzal voltunk elfoglalva, hogy az Utazás kiállításnak milyen hátteret adjunk. Az egyik legjobb volt, amikor megjelenítettük a turisztikai célpontokat, a Hétforrást, az Írottkőt, a cáki pincét. Kezed munkáját is dicsérte a látvány.

….a szezonban örültünk, ha telítettek voltak a vendégházak, közte a Sziget is. Igényesen, fantasztikus munkabírással saját kezűleg végezted a felújítást. Nagyon szép lett…..

….Orsolya után szerettünk felmenni a Stájer házakhoz, hogy kipihenhessük az egész évi munkát, beszélgethessünk a végzett munkáról és természetesen az előttünk álló feladatokról. Jókat játszottunk, ettünk, ittunk, jól éreztük magunkat egymás társaságában….

….okos és jó javaslatok az éves értékeléskor, közgyűléseken…

…..Adventkor közösen raktuk fel a világító sorokat a Jurisics téri kapuk fölé, tűzifát pakoltunk, a látvány tüzekhez….

…forralt boroztunk, vagy pálinkáztunk a jól végzett munka jutalmául…

Ezek maradnak meg emlékeimben. A tenni akarás, a jobbító, többet akaró, a soha meg nem alkuvó Ernő. Így fogok, fogunk emlékezni Rád.

Gulyás Ernő kedves barátunk, egyesületi tagtársunk hirtelen halála megrendített bennünket.

Emlékét kegyelettel megőrzik barátai, egyesületünk tagjai.

(A megemlékezést írta Somogyi Györgyné és Bakos György.)
2023. Augusztus 23.
Kossuth Rádióban az egyesületünk is megszólaltA 2023. augusztus 4-6. között megrendezett Kőszegi Ostromnapok rendezvényt szinte egész nap közvetítette a Kossuth Rádió és a Dankó Rádió.
2023. Augusztus 8.
natúrparki "nem vetélkedő " családoknak, baráti társaságoknakAz Írottkő Natúrpark megismerése kiváló élményeket tartogat számotokra! A natúrparki vetélkedőt kicsit megújítva, verseny helyett az együttműködést előtérbe helyezve tesszük közzé felhívásunkat családok és baráti társaságok részére. Várjuk jelentkezéseiteket a tisztazold.naturpark@gmail.com e-mail címen.
2023. Június 23.
Egy „titkos” forrás nyomában: Vigitz vagyis inkább WigitzerLágler Hajnalka lelkes természetvédő Kiszsidányban él. Tavasszal szervezte meg egy helyiek által ismert, de amúgy "titkos" forrás rendbetételét. Kérésemre cikket is írt helyi akciójukról. Most a rekkenő nyári hőségben jó visszaemlékezni a friss tavaszra! Olvassátok a lelkes beszámolót szeretettel!
Iratkozz fel a Natúrpark hírlevelére!
Közvetlenül a postafiókodba kaphatod a natúrparkkal kapcsolatos híreket, értesülj elsőként a rendezvényekről, és ne maradj le túraajánlatainkról sem!
Működjünk együtt - vegyél részt a Natúrpark tevékenységeiben!
Csatlakozz az Írottkő Natúrparkért Egyesület kezdeményezéseihez, akcióihoz, vegyél részt rendezvényeinken! Lehetsz együttműködő partnerünk, vagy egyesületi tagunk. Van lehetőség önkéntes feladatok végzésére, vagy más módon történő részvételre.
A lehető legjobb felhasználói élmény érdekében úgynevezett sütiket (cookie) használunk. Ön hozzájárul a sütikhez, ha továbbra is használja weboldalunkat. Adatkezelési tájékoztató Elfogadom