Határtalan természet, ezeréves kultúra...

Települési természetvédelem

2022. Március 24.

Települési természetvédelmi programjainkat 2023-tól indítjuk. Első helyszín: Kőszeg.

A kőszegi települési természetvédelmi programunk keretében szervezett sikeres odú barkácsoló és festő rendezvényünket kisfilmen is megörökítettük:JÁTÉK!

A Kőszeg Város Önkormányzata és a Madártani Egyesület Vas Megyei Helyi Csoportja a Hősök Tornya boltíve alá hat darab kerámia mű-fecskefészket szerelt fel. Az erről szóló posztot itt olvashatjátok.

Az Írottkő Natúrparkért Egyesület egy mű-fecskefészket sorsol ki a válaszadók között, akik helyesen tippelik meg az alábbi kérdést.

Melyik fészket fogják először elfoglalni a visszaérkező molnárfecskék?
A. a bal oldalon lévőket (keletiek)
B. a középsőket
C. a jobb oldalon lévőket (nyugatiak)
D. új fészket fognak inkább építeni

A válaszokat legkésőbb április 23-áig várjuk!
Eredményhirdetés május 2-án.


TELEPÜLÉSI TERMÉSZETVÉDELEM: A NATÚRPARKBAN ÉLŐ VAGY ITT DOLGOZÓ SZAKEMBEREK MUNKÁI
dr. Szárnyas István: Özönnövények vizsgálata Kőszegen


Dr. Szárnyas István, a Kőszegi Béri Balog Ádám Általános Iskola igazgatóhelyettese 2020-ban szerezte meg a pedagógus életpálya legmagasabb, Kutatótanár fokozatát. Az iskola diákjaival közösen valósította meg a kutatóprogram általános tervében vállalt feladatokat. Alapvetően azt tűzte ki célul, hogy projekt-módszerrel az érdeklődő tanulók közreműködésével feltérképezi Kőszeg belterületén a bíbor nebáncsvirág és a hibrid japánkeserűfű elterjedését. A terepmunka során Kőszeg 130 közterületét, 54,66 km2 területet vizsgálták át. Okostelefonok alkalmazásával bemérték a vizsgált gyomfajok előfordulási helyeinek koordinátáit és meghatározták a növények tömegességét. Ezt gyomfelvételezési lapokon rögzítették, majd az adatokat összesítették és térképeken ábrázolták. Három év munkájának eredményeként kialakultak az elterjedést ábrázoló térképek.

A digitálisan rögzített mérési, megfigyelési adatok, fotók, filmek felhasználásával a tanulók hét nagyméretű posztert készítettek képszerkesztő szoftver segítségével. Egy közismert videómegosztó felületre öt részes ismeretterjesztő filmet töltöttek fel. Az egyes részek bemutatják a két faj szaporodási tulajdonságait, terjedési képességeiket és az összes mérési, vizsgálati eredményt. A kutatóprogram teljes dokumentációját is elkészült egy 50 oldalas kiadvány formájában. A bíbor nebáncsvirág elterjedése Kőszeg belterületén elsősorban a vizes élőhelyekhez kötődik, előfordulása szórványos (19 mért élőhely). A hibrid japánkeserűfű a Gyöngyös folyó mentén tömegesen tenyészik, erdőnyi állományokat alkot. A folyótól távolabb kisebb foltokban nő, terjedése folyamatos, megállíthatatlan (82 mért élőhely).

A kutatóprogram eredményeit, szöveges dokumentációját, az ismeretterjesztő filmsorozat filmjeit, a posztereket az érdeklődők a következő honlapon érhetik el:

https://istvanszarnyas.github.io/

Legújabb hírek
2024. Február 12.
Díjazták az Európai Hulladékcsökkentési Hét akciónkatAz Írottkő Natúrparkért Egyesület környezettudatos életmódot segítő akciói egyre nagyobb érdeklődést kapnak. A téma folyamatosan napirenden és fókuszban van, az egyesületi munkaszervezet Zöld csoportjának köszönhetően. Olykor csatlakozunk nemzetközi akciókhoz is, ilyenkor kicsit több figyelem hárul a hétköznapi tevékenységeinkre. 2023-ban november 20-26 között tartottuk figyelemfelkeltő akciónkat az Európai Hulladékcsökkentési Héthez kapcsolódóan. Az Energiastratégiai Intézet értékelte tevékenységünket, civil szervezetek kategóriában 1. helyezettek lettünk, és a nemzetközi versenybe is benevezték szemléletformáló programunkat.

Ebben a cikkben videót is találsz az eseményről!
2024. Február 5.
Mindenki halaszthatatlan feladata...A kiváló előadó Szathmáry Eörs, az okok feltárását követően előadásban arra keresi a választ, hogy mely döntési helyzetekben lehetne a közgondolkodást egyfajta globális együttműködés felé terelni, amely segítene letéríteni civilizációnkat az összeomlás felé vezető útról egy fenntartható világ felé.

A videót ebben a cikkben találod.
2023. Október 26.
Merre járt tudatosító kültéri kiállításunk 2023-ban?Nézd meg milyen rendezvényekre kérték tőlünk kiállításunkat, mely 3 témakörben - élelmiszer pazarlás, hulladékprobléma, körkörös gazdaság - ad tömör, lényegretörő információkat!

Ebben a cikkben képeket is mutatunk!
2023. Október 19.
Búcsú Gulyás ErnőtőlDohányfüstös, karcos hang, jobbító szándékú megjegyzések, kimondott és megtartott szavak és mondatok.

Emlékszel…?

.... januárban azzal voltunk elfoglalva, hogy az Utazás kiállításnak milyen hátteret adjunk. Az egyik legjobb volt, amikor megjelenítettük a turisztikai célpontokat, a Hétforrást, az Írottkőt, a cáki pincét. Kezed munkáját is dicsérte a látvány.

….a szezonban örültünk, ha telítettek voltak a vendégházak, közte a Sziget is. Igényesen, fantasztikus munkabírással saját kezűleg végezted a felújítást. Nagyon szép lett…..

….Orsolya után szerettünk felmenni a Stájer házakhoz, hogy kipihenhessük az egész évi munkát, beszélgethessünk a végzett munkáról és természetesen az előttünk álló feladatokról. Jókat játszottunk, ettünk, ittunk, jól éreztük magunkat egymás társaságában….

….okos és jó javaslatok az éves értékeléskor, közgyűléseken…

…..Adventkor közösen raktuk fel a világító sorokat a Jurisics téri kapuk fölé, tűzifát pakoltunk, a látvány tüzekhez….

…forralt boroztunk, vagy pálinkáztunk a jól végzett munka jutalmául…

Ezek maradnak meg emlékeimben. A tenni akarás, a jobbító, többet akaró, a soha meg nem alkuvó Ernő. Így fogok, fogunk emlékezni Rád.

Gulyás Ernő kedves barátunk, egyesületi tagtársunk hirtelen halála megrendített bennünket.

Emlékét kegyelettel megőrzik barátai, egyesületünk tagjai.

(A megemlékezést írta Somogyi Györgyné és Bakos György.)
2023. Augusztus 23.
Kossuth Rádióban az egyesületünk is megszólaltA 2023. augusztus 4-6. között megrendezett Kőszegi Ostromnapok rendezvényt szinte egész nap közvetítette a Kossuth Rádió és a Dankó Rádió.
Iratkozz fel a Natúrpark hírlevelére!
Közvetlenül a postafiókodba kaphatod a natúrparkkal kapcsolatos híreket, értesülj elsőként a rendezvényekről, és ne maradj le túraajánlatainkról sem!
Működjünk együtt - vegyél részt a Natúrpark tevékenységeiben!
Csatlakozz az Írottkő Natúrparkért Egyesület kezdeményezéseihez, akcióihoz, vegyél részt rendezvényeinken! Lehetsz együttműködő partnerünk, vagy egyesületi tagunk. Van lehetőség önkéntes feladatok végzésére, vagy más módon történő részvételre.
A lehető legjobb felhasználói élmény érdekében úgynevezett sütiket (cookie) használunk. Ön hozzájárul a sütikhez, ha továbbra is használja weboldalunkat. Adatkezelési tájékoztató Elfogadom