Határtalan természet, ezeréves kultúra...

Natúrparki Advent 2022

2022. December 23.

Az idei évben advent harmadik hétvégéjén, december 10-én szombaton és 11-én vasárnap került megrendezésre a Natúrparki Advent Kőszegen a Jurisics téren. A rendezvény különlegességét az adta, hogy csakis natúrparki településekről érkező vásárosok és előadók színesítették a programot.

A két nap alatt összesen 16 vásáros kínálta szép, illetve finom portékáját. A legnépszerűbb termék természetesen a forralt bor volt, de idén a korábbinál jóval nagyobb figyelem irányult a házi készítésű süteményekre, melyet Kőszeg Meseváros-Központi Óvoda szülői munkaközössége illetve a Kőszegi Borbarát Hölgyek árusítottak. A kőszegi adventi vásárok történetében új színfolt volt, hogy Dr. Gürtler Katalinnak köszönhetően kóser süteményeket is kóstolhattak az érdeklődők. A Lábasházban fazekas munkák és fazekas bemutató fogadta a látogatókat.

Vasárnap igencsak szeles és nagyon hideg időjárás fogadta a Natúrparki Adventre érkezőket, a látványtüzek azonban nem csak kellemes meleget, hanem extra hangulatot is adtak a rendezvénynek. Délután négy óra környékén kezdődtek a kulturális műsorok: verset szavaltak a kőszegi általános iskolák diákjai, fuvola csendült, ének zendült, betlehemesek érkeztek Gencsapátiból, énekelt a kőszegszerdahelyi Vadrózsa Népdalkör és a kőszegi Nyugdíjas Klub kórusa, harsonások muzsikáltak karácsonyi dallamokat.

Az Írottkő Natúrparkért Egyesület ZÖLD csoportja három adventi vásáros segítségével és közreműködésével „zöldítő nyereményjátékot” hirdetett a PUREGREEN (Tisztazöld) projekt keretein belül. A környezettudatos, zöld és "zero waste" szolgáltatók voltak: Boltoda és Magműhely, Láng Pincészet, Schrott Méhészet. A szolgáltatókat a PUREGREEN projektből beszerzett eszközök használatával segítettük a hulladékmentes szolgáltatás nyújtásában. A zöldítő nyereményjáték keretében az adventi közönséggel megismertettük a Földbarát élet elemeit, és felhívtuk a figyelmet arra, hogy a ZÖLD csoportot és az általuk nyújtott szolgáltatásokat az egyesület Kelcz-Adelffy utca 5. szám alatti irodájában keressék az érdeklődők. A Magműhely előtt beszélgettünk a zero waste szolgáltatást igénybe vevő látogatókkal a Földbarát életről. A zöldítő beszélgetésben részt vevő vállalkozó kedvűek kipróbálhatták, milyen utazni azon a tringán (3 kerekű triciklin) amit a PUREGREEN (Tisztazöld) projekt keretében vásároltunk.

A fél hatkor kezdődő gyertyagyújtásra ismét nagy tömeg érkezett a Jurisics térre. A város adventi koszorúja idén is Bakos György virágkötő keze munkáját dicséri. A három gyertyát a református egyházközség gyújtotta. Prof. Dr. Lőrincz Zoltán teológus beszédében azt kívánta, hogy Karácsonykor mindannyiunkban az isteni eredetű belső fény világítson. A gyertyagyújtás után a katolikus Plébániahivatal udvarán látogatható volt az itt felépített betlehem is.

Az adventi vásár aláfestő zenéjeként Kőszeg Város Fúvószenekarának 2020-21-22-es adventi kalendárium zenéi szóltak, melyek egészen december 24-ig minden este egy-egy újabb zeneművel segítik a karácsonyi hangolódást.


A vásárt szervező Írottkő Natúrparkért Egyesület köszönetet mond:
- Kőszeg Város Önkormányzatának a vásár megszervezésének lehetőségéért és a Városháza kapualjának használatáért;
- a Jurisics Vár Művelődési Központ és Várszínháznak a hang-és fénytechnika valamint sörpadok és az áramforrások biztosításáért;
- a Kőszegi Városüzemeltető Kft.-nak a mobil hulladékgyűjtők biztosítása és vásárkellékek szállítása vonatkozásában;
- a Szombathelyi Erdészeti Zrt.-nek a vásári hangulathoz elengedhetetlen látványtüzek kapcsán tűzifa felajánlásáért;
- dr. Kapiller Sarolta Hivatalvezető Asszonynak, Agg Klára és Martis Béla tulajdonosoknak a Jurisics téri kapualjak használatáért;
- a Béri Balog Ádám és a Bersek József általános iskola, valamint a Dr. Nagy László EGYMI és a Jurisich Miklós Gimnázium diákjainak, a Gencsapáti Hagyományőrző Néptáncegyüttes betlehemeseinek, a Vadrózsa Népdalkör és a kőszegi Nyugdíjas Klub énekeseinek, valamint Kőszeg Város Fúvószenekara harsonásainak.

Áldott, Békés Karácsonyi Ünnepeket kívánunk!

Írottkő Natúrparkrét Egyesület
Legújabb hírek
2023. Augusztus 23.
Kossuth Rádióban az egyesületünk is megszólaltA 2023. augusztus 4-6. között megrendezett Kőszegi Ostromnapok rendezvényt szinte egész nap közvetítette a Kossuth Rádió és a Dankó Rádió.
2023. Augusztus 8.
natúrparki "nem vetélkedő " családoknak, baráti társaságoknakAz Írottkő Natúrpark megismerése kiváló élményeket tartogat számotokra! A natúrparki vetélkedőt kicsit megújítva, verseny helyett az együttműködést előtérbe helyezve tesszük közzé felhívásunkat családok és baráti társaságok részére. Várjuk jelentkezéseiteket a tisztazold.naturpark@gmail.com e-mail címen.
2023. Június 23.
Egy „titkos” forrás nyomában: Vigitz vagyis inkább WigitzerLágler Hajnalka lelkes természetvédő Kiszsidányban él. Tavasszal szervezte meg egy helyiek által ismert, de amúgy "titkos" forrás rendbetételét. Kérésemre cikket is írt helyi akciójukról. Most a rekkenő nyári hőségben jó visszaemlékezni a friss tavaszra! Olvassátok a lelkes beszámolót szeretettel!
2023. Június 15.
Beszélgetés a megújuló energiaforrásokról közérthetőenKét kiváló szakember segít eligazodni a tények tengerében a környezettudatos megújuló energiaforrásokról: a Soproni Egyetem Környezet-és Természetvédelmi Intézetének docense Dr Vityi Andrea és egy gyakorlati szakember a Green Line Kft-től Váradi Gábor.
2023. Június 10.
Zöld nap - tudományos séta Keszei Balázzsal és Illés PéterrelEgy kellemes séta keretében két kiváló biológiatanár vezet be bennünket a környék érdekes növény-és állatvilágába. Találkozzunk Kőszegen a Kálvária utcában, az idősotthon parkolója előtt, szombaton 10 órakor.
Iratkozz fel a Natúrpark hírlevelére!
Közvetlenül a postafiókodba kaphatod a natúrparkkal kapcsolatos híreket, értesülj elsőként a rendezvényekről, és ne maradj le túraajánlatainkról sem!
Működjünk együtt - vegyél részt a Natúrpark tevékenységeiben!
Csatlakozz az Írottkő Natúrparkért Egyesület kezdeményezéseihez, akcióihoz, vegyél részt rendezvényeinken! Lehetsz együttműködő partnerünk, vagy egyesületi tagunk. Van lehetőség önkéntes feladatok végzésére, vagy más módon történő részvételre.
A lehető legjobb felhasználói élmény érdekében úgynevezett sütiket (cookie) használunk. Ön hozzájárul a sütikhez, ha továbbra is használja weboldalunkat. Adatkezelési tájékoztató Elfogadom