Határtalan természet, ezeréves kultúra...

Natúrparki Advent 2022

2022. December 23.

Az idei évben advent harmadik hétvégéjén, december 10-én szombaton és 11-én vasárnap került megrendezésre a Natúrparki Advent Kőszegen a Jurisics téren. A rendezvény különlegességét az adta, hogy csakis natúrparki településekről érkező vásárosok és előadók színesítették a programot.

A két nap alatt összesen 16 vásáros kínálta szép, illetve finom portékáját. A legnépszerűbb termék természetesen a forralt bor volt, de idén a korábbinál jóval nagyobb figyelem irányult a házi készítésű süteményekre, melyet Kőszeg Meseváros-Központi Óvoda szülői munkaközössége illetve a Kőszegi Borbarát Hölgyek árusítottak. A kőszegi adventi vásárok történetében új színfolt volt, hogy Dr. Gürtler Katalinnak köszönhetően kóser süteményeket is kóstolhattak az érdeklődők. A Lábasházban fazekas munkák és fazekas bemutató fogadta a látogatókat.

Vasárnap igencsak szeles és nagyon hideg időjárás fogadta a Natúrparki Adventre érkezőket, a látványtüzek azonban nem csak kellemes meleget, hanem extra hangulatot is adtak a rendezvénynek. Délután négy óra környékén kezdődtek a kulturális műsorok: verset szavaltak a kőszegi általános iskolák diákjai, fuvola csendült, ének zendült, betlehemesek érkeztek Gencsapátiból, énekelt a kőszegszerdahelyi Vadrózsa Népdalkör és a kőszegi Nyugdíjas Klub kórusa, harsonások muzsikáltak karácsonyi dallamokat.

Az Írottkő Natúrparkért Egyesület ZÖLD csoportja három adventi vásáros segítségével és közreműködésével „zöldítő nyereményjátékot” hirdetett a PUREGREEN (Tisztazöld) projekt keretein belül. A környezettudatos, zöld és "zero waste" szolgáltatók voltak: Boltoda és Magműhely, Láng Pincészet, Schrott Méhészet. A szolgáltatókat a PUREGREEN projektből beszerzett eszközök használatával segítettük a hulladékmentes szolgáltatás nyújtásában. A zöldítő nyereményjáték keretében az adventi közönséggel megismertettük a Földbarát élet elemeit, és felhívtuk a figyelmet arra, hogy a ZÖLD csoportot és az általuk nyújtott szolgáltatásokat az egyesület Kelcz-Adelffy utca 5. szám alatti irodájában keressék az érdeklődők. A Magműhely előtt beszélgettünk a zero waste szolgáltatást igénybe vevő látogatókkal a Földbarát életről. A zöldítő beszélgetésben részt vevő vállalkozó kedvűek kipróbálhatták, milyen utazni azon a tringán (3 kerekű triciklin) amit a PUREGREEN (Tisztazöld) projekt keretében vásároltunk.

A fél hatkor kezdődő gyertyagyújtásra ismét nagy tömeg érkezett a Jurisics térre. A város adventi koszorúja idén is Bakos György virágkötő keze munkáját dicséri. A három gyertyát a református egyházközség gyújtotta. Prof. Dr. Lőrincz Zoltán teológus beszédében azt kívánta, hogy Karácsonykor mindannyiunkban az isteni eredetű belső fény világítson. A gyertyagyújtás után a katolikus Plébániahivatal udvarán látogatható volt az itt felépített betlehem is.

Az adventi vásár aláfestő zenéjeként Kőszeg Város Fúvószenekarának 2020-21-22-es adventi kalendárium zenéi szóltak, melyek egészen december 24-ig minden este egy-egy újabb zeneművel segítik a karácsonyi hangolódást.


A vásárt szervező Írottkő Natúrparkért Egyesület köszönetet mond:
- Kőszeg Város Önkormányzatának a vásár megszervezésének lehetőségéért és a Városháza kapualjának használatáért;
- a Jurisics Vár Művelődési Központ és Várszínháznak a hang-és fénytechnika valamint sörpadok és az áramforrások biztosításáért;
- a Kőszegi Városüzemeltető Kft.-nak a mobil hulladékgyűjtők biztosítása és vásárkellékek szállítása vonatkozásában;
- a Szombathelyi Erdészeti Zrt.-nek a vásári hangulathoz elengedhetetlen látványtüzek kapcsán tűzifa felajánlásáért;
- dr. Kapiller Sarolta Hivatalvezető Asszonynak, Agg Klára és Martis Béla tulajdonosoknak a Jurisics téri kapualjak használatáért;
- a Béri Balog Ádám és a Bersek József általános iskola, valamint a Dr. Nagy László EGYMI és a Jurisich Miklós Gimnázium diákjainak, a Gencsapáti Hagyományőrző Néptáncegyüttes betlehemeseinek, a Vadrózsa Népdalkör és a kőszegi Nyugdíjas Klub énekeseinek, valamint Kőszeg Város Fúvószenekara harsonásainak.

Áldott, Békés Karácsonyi Ünnepeket kívánunk!

Írottkő Natúrparkrét Egyesület
Legújabb hírek
2024. Július 3.
ÖKO NAP GyöngyösfalubanJúnius 18-án egyesületünk meghívást kapott és részt vett a Dr. Tolnay Sándor Általános Iskola által szervezett iskolai ÖKO Napon Gyöngyösfaluban!

Kollégáink, Horváthné Korom Zita (zöld csoport vezető, geológus) és Mihalik Péter (turisztikai munkatárs) bemutatták az Írottkő Natúrpark érdekességeit a diákoknak. A csoportos foglalkozásokon sok izgalmas információt tudhattak meg a gyerekek a fenntartható életvitelről, környezeti tudatosságról, a natúrpark élő és élettelen természeti értékeiről és az egykor a velemi Szent Vid hegyen élő keltákról!

Mindezek mellett még kipróbáltuk közösen az együttműködést ösztönző játékunkat, amit mindenki nagyon élvezett!

Köszönjük a meghívást és nagyon örültünk a fokozott érdeklődésnek, melyet a diákok tanúsítottak témáink iránt!

Több fotó a Facebook oldalunkon látható!
2024. Május 31.
Új! natúrparki természeti kincskereső játékMár megtalálod honlapunkon új játékunkat, a natúrparki természeti kincskeresőt!

Játssz velünk!

Csapatod élménybeszámolóját honlapunkon közzé tesszük!
2024. Május 13.
Ilyen volt a Miénk itt a rét! - tudatosító szemszögbőlA Miénk itt a rét! program tudatosító szemléletformálását a TinyGreen projekt biztosította. Az erről szóló cikket ajánljuk figyelmetekbe!
2024. Május 6.
A kevesebb zöldebb!  indul a TinyGreen projektÚj három éves osztrák magyar Interreg projektünk, a zöld szemléletformáló TinyGreen projekt. Először a Miénk itt a rét! programunkon találkozhatsz érdekes, figyelemfelkeltő, tabudöntögető tudatosító programunkkal. Szeretettel várunk!

Bővebb információk a tisztazold.naturpark.hu blogon.
2024. Április 18.
Új információs táblák a natúrpark természeti értékeiről!Néhány hete új információs táblákkal gazdagodott a natúrpark, Kőszeg, Kőszegszerdahely, Kőszegdoroszló, Velem, Cák, Peresznye közigazgatási területén, a zöld csoport munkájának köszönhetően.
Működjünk együtt - vegyél részt a Natúrpark tevékenységeiben!
Csatlakozz az Írottkő Natúrparkért Egyesület kezdeményezéseihez, akcióihoz, vegyél részt rendezvényeinken! Lehetsz együttműködő partnerünk, vagy egyesületi tagunk. Van lehetőség önkéntes feladatok végzésére, vagy más módon történő részvételre.
Iratkozz fel a Natúrpark hírlevelére!
Közvetlenül a postafiókodba kaphatod a natúrparkkal kapcsolatos híreket, értesülj elsőként a rendezvényekről, és ne maradj le túraajánlatainkról sem!
A lehető legjobb felhasználói élmény érdekében úgynevezett sütiket (cookie) használunk. Ön hozzájárul a sütikhez, ha továbbra is használja weboldalunkat. Adatkezelési tájékoztató Elfogadom