Határtalan természet, ezeréves kultúra...

Írottkő Natúrparkért Egyesület

2024. Január 16.

Az 1997-ben létrehozott és a 2004-ben kialakult természetvédelmi törvényi szabályozás szerint 2006-ban hivatalosan is natúrparki címet kapott Írottkő Natúrpark munkaszervezete az Írottkő Natúrparkért Egyesület, amely a natúrpark működtetésével és képviseletével kapcsolatos feladatokat látja el.

Az Írottkő Natúrparkért Egyesület megalakulásaAz Írottkő Natúrpark megvalósításának gondolata már az 1980-as évek végén megfogalmazódott. A Fertő-Hanság Nemzeti Park létrehozására megalakult osztrák-magyar vegyesbizottság kezdte el az előkészítő munkálatokat.
A natúrpark létrehozásának 1996-ban a Phare CBC program adott lendületet, melynek során a szomszédos ausztriai települések és civil szervezetek konkrét lépéseket tettek a saját területükön tervezett Naturpark Geschriebenstein (magyarul: Írottkő Natúrpark) létrehozására. Ennek 1996. május 16-i megnyitását követően Kőszeg város, Cák, Bozsok, Kőszegszerdahely, Kőszegdoroszló és Velem községek, továbbá a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság Vas Megyei Irodája a Szombathelyi Erdészeti Rt-vel közösen megkezdte egy, a natúrpark működtetését célzó szervezet kialakítását. A natúrpark létrehozásának és működtetésének azóta is motorja az Írottkő Natúrparkért Egyesület, mely 1997. április 17-én jött létre.
Az egyesület tagjai az alapítók mellett magánszemélyek, vállalkozások. Időközben további települések csatlakoztak a natúrparkhoz (Csepreg, Gencsapáti, Gyöngyösfalu, Horvátzsidány, Kiszsidány, Kőszegpaty, Lukácsháza, Nemescsó, Ólmod, Peresznye, Pusztacsó és Tömörd), melynek következtében területe mára 18 községhatárra bővült.
Az Írottkő Natúrpark területéről itt találsz térképet és itt tudhatsz meg többet.

Hosszútávú céljankA kőszegi kistérség vonzerői alkalmasak sajátos és egyedi turisztikai termék kialakítására, ezáltal a térség versenyképességének fokozására. A fejlesztés során a fenntarthatóságot a turizmus valamennyi területén alapkövetelménynek kell tekinteni, de ezen belül olyan komplex turisztikai termékek kialakítására kell törekedni, amelyek egyedi, sajátos és nemzetközileg versenyképes vonzerőkön alapulnak. A kőszegi kistérség ilyen egyedi, átfogó turisztikai terméke a natúrpark. A natúrpark alapja a fenntartható, ökológiai szemléletű turizmus, a természeti környezet értékeinek megőrzése, együtt élni ezekkel a jelenben, és a jövő számára is megőrizni.
Cél, hogy az Írottkő Natúrpark Magyarországon és külföldön is egy márka legyen, ökológiai szemléletű turizmust jelentsen, ahol a vendég szép, tiszta természeti környezetben ismerheti meg a tájegység értékeit, ahol odafigyelnek a vendég igényeire, de a vendég számára is fontos legyen a környezet védelme.

AlapszabályÍrottkő Natúrparkért Egyesület alapszabályát ide klikkelve töltheti le.

Az egyesület tagsága


Az egyesület tagsága kb. 140 tagból tevődik össze, önkormányzatok, magánszemélyek, szolgáltatók, kézművesek és egyéb szervezetek. Az aktuális taglista itt tölthető le.

Belépési nyilatkozatKérjük, olvassa el az egyesületi alapszabályt. Amennyiben támogatja céljainkat, törekvéseinket, és szeretne belépni egyesületünkbe, kérjük, töltse ki az Önnek megfelelő belépési nyilatkozatot, és adja le egyesületi irodánkba. (Kőszeg, Fő tér 2.)

Belépési nyilatkozat letöltése:
Magánszemély doc Magánszemély pdf Jogi személy doc Jogi személy pdf

A belépési nyilatkozat elnökség által történő elfogadása után tagunkkal együttműködési megállapodást írunk alá.

Munkatársak::BOXLIST_MUNKATARSAK::

Vezető tisztségviselők


Az egyesület elnöksége:

Az Írottkő Natúrparkért Egyesület elnöke Schrott Tamás, gazdasági szakmérnök, környezetvédelmi szakmérnök, méhész.
Alelnökök a 4 natúrparki pillér szerint:
  • Turizmus-rekreáció: Bakos Márton, turisztikai szakember.
  • Környezeti tudatosság és szemléletformálás: Illés Péter biológiatanár (Kőszegi Evangélikus Gimnázium, Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium), agrármérnök.
  • Vidékfejlesztés: Alaszné Róth Szilvia, Panoráma kóstoló.
  • Természetvédelem: Csenár Márton, túravezető, erdész és agrármérnök.

(A tisztségviselők társadalmi megbízatásúak, operatív ügyekben munkatársainkat keresd!)

Közhasznúsági jelentésekLetöltések

Legújabb hírek
2024. Július 3.
ÖKO NAP GyöngyösfalubanJúnius 18-án egyesületünk meghívást kapott és részt vett a Dr. Tolnay Sándor Általános Iskola által szervezett iskolai ÖKO Napon Gyöngyösfaluban!

Kollégáink, Horváthné Korom Zita (zöld csoport vezető, geológus) és Mihalik Péter (turisztikai munkatárs) bemutatták az Írottkő Natúrpark érdekességeit a diákoknak. A csoportos foglalkozásokon sok izgalmas információt tudhattak meg a gyerekek a fenntartható életvitelről, környezeti tudatosságról, a natúrpark élő és élettelen természeti értékeiről és az egykor a velemi Szent Vid hegyen élő keltákról!

Mindezek mellett még kipróbáltuk közösen az együttműködést ösztönző játékunkat, amit mindenki nagyon élvezett!

Köszönjük a meghívást és nagyon örültünk a fokozott érdeklődésnek, melyet a diákok tanúsítottak témáink iránt!

Több fotó a Facebook oldalunkon látható!
2024. Május 31.
Új! natúrparki természeti kincskereső játékMár megtalálod honlapunkon új játékunkat, a natúrparki természeti kincskeresőt!

Játssz velünk!

Csapatod élménybeszámolóját honlapunkon közzé tesszük!
2024. Május 13.
Ilyen volt a Miénk itt a rét! - tudatosító szemszögbőlA Miénk itt a rét! program tudatosító szemléletformálását a TinyGreen projekt biztosította. Az erről szóló cikket ajánljuk figyelmetekbe!
2024. Május 6.
A kevesebb zöldebb!  indul a TinyGreen projektÚj három éves osztrák magyar Interreg projektünk, a zöld szemléletformáló TinyGreen projekt. Először a Miénk itt a rét! programunkon találkozhatsz érdekes, figyelemfelkeltő, tabudöntögető tudatosító programunkkal. Szeretettel várunk!

Bővebb információk a tisztazold.naturpark.hu blogon.
2024. Április 18.
Új információs táblák a natúrpark természeti értékeiről!Néhány hete új információs táblákkal gazdagodott a natúrpark, Kőszeg, Kőszegszerdahely, Kőszegdoroszló, Velem, Cák, Peresznye közigazgatási területén, a zöld csoport munkájának köszönhetően.
Működjünk együtt - vegyél részt a Natúrpark tevékenységeiben!
Csatlakozz az Írottkő Natúrparkért Egyesület kezdeményezéseihez, akcióihoz, vegyél részt rendezvényeinken! Lehetsz együttműködő partnerünk, vagy egyesületi tagunk. Van lehetőség önkéntes feladatok végzésére, vagy más módon történő részvételre.
Iratkozz fel a Natúrpark hírlevelére!
Közvetlenül a postafiókodba kaphatod a natúrparkkal kapcsolatos híreket, értesülj elsőként a rendezvényekről, és ne maradj le túraajánlatainkról sem!
A lehető legjobb felhasználói élmény érdekében úgynevezett sütiket (cookie) használunk. Ön hozzájárul a sütikhez, ha továbbra is használja weboldalunkat. Adatkezelési tájékoztató Elfogadom