Határtalan természet, ezeréves kultúra...

Írottkő Natúrparkért Egyesület

2022. Március 9.

Az 1997-ben létrehozott és a 2004-ben kialakult természetvédelmi törvényi szabályozás szerint 2006-ban hivatalosan is natúrparki címet kapott Írottkő Natúrpark munkaszervezete az Írottkő Natúrparkért Egyesület, amely a natúrpark működtetésével és képviseletével kapcsolatos feladatokat látja el.

Az Írottkő Natúrparkért Egyesület megalakulásaAz Írottkő Natúrpark megvalósításának gondolata már az 1980-as évek végén megfogalmazódott. A Fertő-Hanság Nemzeti Park létrehozására megalakult osztrák-magyar vegyesbizottság kezdte el az előkészítő munkálatokat.
A natúrpark létrehozásának 1996-ban a Phare CBC program adott lendületet, melynek során a szomszédos ausztriai települések és civil szervezetek konkrét lépéseket tettek a saját területükön tervezett Naturpark Geschriebenstein (magyarul: Írottkő Natúrpark) létrehozására. Ennek 1996. május 16-i megnyitását követően Kőszeg város, Cák, Bozsok, Kőszegszerdahely, Kőszegdoroszló és Velem községek, továbbá a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság Vas Megyei Irodája a Szombathelyi Erdészeti Rt-vel közösen megkezdte egy, a natúrpark működtetését célzó szervezet kialakítását. A natúrpark létrehozásának és működtetésének azóta is motorja az Írottkő Natúrparkért Egyesület, mely 1997. április 17-én jött létre.
Az egyesület tagjai az alapítók mellett magánszemélyek, vállalkozások. Időközben további települések csatlakoztak a natúrparkhoz (Csepreg, Gencsapáti, Gyöngyösfalu, Horvátzsidány, Kiszsidány, Kőszegpaty, Lukácsháza, Nemescsó, Ólmod, Peresznye, Pusztacsó és Tömörd), melynek következtében területe mára 18 községhatárra bővült.
Az Írottkő Natúrpark területéről itt találsz térképet és itt tudhatsz meg többet.

Hosszútávú céljankA kőszegi kistérség vonzerői alkalmasak sajátos és egyedi turisztikai termék kialakítására, ezáltal a térség versenyképességének fokozására. A fejlesztés során a fenntarthatóságot a turizmus valamennyi területén alapkövetelménynek kell tekinteni, de ezen belül olyan komplex turisztikai termékek kialakítására kell törekedni, amelyek egyedi, sajátos és nemzetközileg versenyképes vonzerőkön alapulnak. A kőszegi kistérség ilyen egyedi, átfogó turisztikai terméke a natúrpark. A natúrpark alapja a fenntartható, ökológiai szemléletű turizmus, a természeti környezet értékeinek megőrzése, együtt élni ezekkel a jelenben, és a jövő számára is megőrizni.
Cél, hogy az Írottkő Natúrpark Magyarországon és külföldön is egy márka legyen, ökológiai szemléletű turizmust jelentsen, ahol a vendég szép, tiszta természeti környezetben ismerheti meg a tájegység értékeit, ahol odafigyelnek a vendég igényeire, de a vendég számára is fontos legyen a környezet védelme.

AlapszabályÍrottkő Natúrparkért Egyesület alapszabályát ide klikkelve töltheti le.

Az egyesület tagsága


Az egyesület tagsága kb. 140 tagból tevődik össze, önkormányzatok, magánszemélyek, szolgáltatók, kézművesek és egyéb szervezetek. Az aktuális taglista itt tölthető le.

Belépési nyilatkozatKérjük, olvassa el az egyesületi alapszabályt. Amennyiben támogatja céljainkat, törekvéseinket, és szeretne belépni egyesületünkbe, kérjük, töltse ki az Önnek megfelelő belépési nyilatkozatot, és adja le egyesületi irodánkba. (Kőszeg, Fő tér 2.)

Belépési nyilatkozat letöltése:
Magánszemély doc Magánszemély pdf Jogi személy doc Jogi személy pdf

A belépési nyilatkozat elnökség által történő elfogadása után tagunkkal együttműködési megállapodást írunk alá.

Munkatársak::BOXLIST_MUNKATARSAK::

Vezető tisztségviselők


Az egyesület elnöksége:

Az Írottkő Natúrparkért Egyesület elnöke Schrott Tamás, gazdasági szakmérnök, környezetvédelmi szakmérnök, méhész.
Alelnökök a 4 natúrparki pillér szerint:
  • Turizmus-rekreáció: Bakos Márton, turisztikai szakember.
  • Környezeti tudatosság és szemléletformálás: Illés Péter biológiatanár (Kőszegi Evangélikus Gimnázium, Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium), agrármérnök.
  • Vidékfejlesztés: Alaszné Róth Szilvia, Panoráma kóstoló.
  • Természetvédelem: Csenár Márton, túravezető, erdész és agrármérnök.

(A tisztségviselők társadalmi megbízatásúak, operatív ügyekben munkatársainkat keresd!)

Közhasznúsági jelentésekLetöltések

Legújabb hírek
2023. Augusztus 23.
Kossuth Rádióban az egyesületünk is megszólaltA 2023. augusztus 4-6. között megrendezett Kőszegi Ostromnapok rendezvényt szinte egész nap közvetítette a Kossuth Rádió és a Dankó Rádió.
2023. Augusztus 8.
natúrparki "nem vetélkedő " családoknak, baráti társaságoknakAz Írottkő Natúrpark megismerése kiváló élményeket tartogat számotokra! A natúrparki vetélkedőt kicsit megújítva, verseny helyett az együttműködést előtérbe helyezve tesszük közzé felhívásunkat családok és baráti társaságok részére. Várjuk jelentkezéseiteket a tisztazold.naturpark@gmail.com e-mail címen.
2023. Június 23.
Egy „titkos” forrás nyomában: Vigitz vagyis inkább WigitzerLágler Hajnalka lelkes természetvédő Kiszsidányban él. Tavasszal szervezte meg egy helyiek által ismert, de amúgy "titkos" forrás rendbetételét. Kérésemre cikket is írt helyi akciójukról. Most a rekkenő nyári hőségben jó visszaemlékezni a friss tavaszra! Olvassátok a lelkes beszámolót szeretettel!
2023. Június 15.
Beszélgetés a megújuló energiaforrásokról közérthetőenKét kiváló szakember segít eligazodni a tények tengerében a környezettudatos megújuló energiaforrásokról: a Soproni Egyetem Környezet-és Természetvédelmi Intézetének docense Dr Vityi Andrea és egy gyakorlati szakember a Green Line Kft-től Váradi Gábor.
2023. Június 10.
Zöld nap - tudományos séta Keszei Balázzsal és Illés PéterrelEgy kellemes séta keretében két kiváló biológiatanár vezet be bennünket a környék érdekes növény-és állatvilágába. Találkozzunk Kőszegen a Kálvária utcában, az idősotthon parkolója előtt, szombaton 10 órakor.
Iratkozz fel a Natúrpark hírlevelére!
Közvetlenül a postafiókodba kaphatod a natúrparkkal kapcsolatos híreket, értesülj elsőként a rendezvényekről, és ne maradj le túraajánlatainkról sem!
Működjünk együtt - vegyél részt a Natúrpark tevékenységeiben!
Csatlakozz az Írottkő Natúrparkért Egyesület kezdeményezéseihez, akcióihoz, vegyél részt rendezvényeinken! Lehetsz együttműködő partnerünk, vagy egyesületi tagunk. Van lehetőség önkéntes feladatok végzésére, vagy más módon történő részvételre.
A lehető legjobb felhasználói élmény érdekében úgynevezett sütiket (cookie) használunk. Ön hozzájárul a sütikhez, ha továbbra is használja weboldalunkat. Adatkezelési tájékoztató Elfogadom