Írottkő-Geschriebenstein Natúrpark
Határtalan természet, ezeréves kultúra
2022. Április 18.
Az Írottkő-Geschriebenstein Natúrpark országhatáron átnyúló natúrpark, ahol a közös célok egyesítették a száz éve határral szétválasztott hajdani Kőszegi járás településeit. Az Írottkő Natúrparkért Egyesület az osztrák Naturpark Geschriebenstein-nel 25 éve dolgozik azon, hogy a natúrpark területén található természeti, kulturális és történelmi értékeket megőrizzünk és közkinccsé tegyük.
Határtalan természet...
A natúrpark területének egyik fontos vonzereje a szemet gyönyörködtető tájkép, melynek meghatározó eleme a Kőszegi-hegység: a natúrparkba bármely irányból belépő előtt feltárul. Az erdő borította hegyoldalakat a hegyalja ligetes gyümölcsösei és szőlőültetvényei szegélyezik, tájképet romboló mesterséges létesítménnyel csak elvétve lehet találkozni. Az Írottkő-Geschriebenstein Natúrpark területének magját a Kőszegi-hegység alkotja, mely a Közép-Alpok legmagasabb keleti nyúlványa. 150 éve még Vasvármegyén belül, a Borostyánkői-hegység kőszegi hegyvonulatának nevezték. Ma a hegység 2/3 része a Várak földjéhez, a mai Burgenlandhoz (Őrvidék), 1/3 része a mai Vas megyéhez tartozik.
A hegység sík hegygerince hosszan nyúlik el, kiemelkedő csúcsokkal /Óház 607m, Irány-hegy 661m, Kopasz-Kendig 708m, Kendig 725m, Hármashatár-hegy 724m, Írottkő 884m, majd Ausztriában folytatódik: GroßerHirschenstein (Nagy-Szarvaskő) 862m, Dreihotter 795m, Kleiner Hirschenstein (Kis-Szarvaskő) 836m, Hoher Stein 682m, Bremsberg 765m, Kleine Plischa 638m, Brotriegel 678m, Große Plischa 661m/. A Kárpát-medence felől rátekintve szigetként magasodik az enyhén lankás, sík tájban.
A későbbi korokban a hegységre rakódott rétegek lepusztulása miatt a környezetüknél régebbi kőzetek találhatók a felszínen, így a Kőszegi-hegység tektonikai ablak (a rohonci ablakcsoport része). A felgyűrődött hegység felszínét hegygerincek, mállási folyamatok során létrejött „kalapos” sziklák, mély, szurdokszerű patakvölgyek teszik változatossá.
A kőszeghegyaljai hegylábfelszínek kifutnak a patakok folyása és áradása által formált síkok felé, a Gyöngyös- és a Répce-síkra, ahol már a patakok kanyargó vize és a tavak a meghatározó elemei a tájnak. (Abért-tavak, kőszegi Csónakázó-tó, Csepregi Boldogasszony-tó és Bene-hegyi-tó és más kisebb tavak.)
... ezeréves kultúra
Az ide látogató több évezredes történelem nyomain kalandozhat a natúrparkban, hiszen itt található Közép-Európa egyik legismertebb régészeti lelőhelye, a velemi Szent Vid hegyen, amely a bronzkortól kezdve a vaskoron és Árpád-koron át, a mai napig használt szakrális hely. Várak és várromok, valamint kastélyok sorát járhatjuk végig, bepillantva a különböző történelmi korokba, kezdve Kőszeg mai is élő és lüktető középkori vár-városával, amelyet Magyarország ékszerdobozának is neveznek és az Írottkő Natúrpark központja.
A Szombathely felől érkező utazók a 87-es főút, illetve a Gyöngyös-patak mentén további hat natúrpark településsel találkozhatnak. Gencsapáti, Gyöngyösfalu és Lukácsháza községek több település egyesüléséből jöttek létre.
Gencsapáti erdeinek határában és a Máriaúton fekszik Szentkút búcsújáró és zarándokhely. A település őrzi népi hagyományait (gencsi táncok, pünkösdi betlehemes szokások), és erre épülő fesztiválokat tart.
Lukácsháza határában avar kori temetőt tártak fel, melynek régészeti emlékeit tablókon tekinthetjük meg. A község harangtornya a múlt században épült.
Gyöngyösfalu két templommal is büszkélkedhet, melyek csendesen húzódnak meg a Pösei szőlőhegy alatt. Egy helyi legendára épülve tanösvény is létesült.
Nemescsó történelmi múltja sok érdekességet rejt, már a kőkorszakból találhatunk itt leleteket, de a rómaiak is letelepedtek, a mai település határában a Borostyánkőút mentén római útállomás is működött. A község történetét, valamint az evangélikus egyház múltját és kincseit kiállításon ismerhetjük meg.
Kőszegpaty legfőbb látnivalója a Patthy-kastély (ma szociális otthon), melynek parkját hatalmas vadgesztenyefák teszik hangulatossá.
Pusztacsó a natúrpark csendes, nyugodt települése, Szent István királyunkról elnevezett temploma érdemel figyelmet.
A natúrpark keleti részének településeseit az ú.n. Alsó-erdő kapcsolja össze kerékpározható nyomvonalaival és turistaútjaival Kőszeg városával.
A Sopron felől érkezők Peresznyénél érik el a térséget. Peresznye, Horvátzsidány, Ólmod nemzetiségi települések, az 1532-es török hadjárat után Jurisics Miklós horvátországi jobbágyait telepítette ide. Horvát hagyományaikat, kultúrájukat, nyelvüket ma is őrzik a faluközösségek.
Kiszsidány és Kőszegfalva német nemzetiségű falvak. Kőszegfalva hagyományos farsangi mulatságairól ismert. Kiszsidány és Ólmod a térség legkisebb települései, de régi házaik, tiszta vízű forrásaik, a környező erdők igazán hangulatossá teszik a kis falvakat.
Tömördön található két kastély és egy földvár, emellett hazánk egyik fontos madárgyűrűző állomása, a Tömördi Madárvárta.
Csepreg városának határában több tó található, köztük a Bene-hegyi-tó mentén fekszik a Csepregi Szőlőhegy, mely a borvidék nyitott pincéivel hívogat.
Korábbi hírek
- 2024-09-06 - PÁLYÁZATI FELHÍVÁS
- 2024-08-30 - Írottkő vándorlás - zero waste eszközeinkkel
- 2024-07-31 - Plakátkampánnyal egy környezettudatos(abb) natúrparkért!
- 2024-07-03 - ÖKO NAP Gyöngyösfaluban
- 2024-05-31 - Új! natúrparki természeti kincskereső játék
- 2024-05-13 - Ilyen volt a Miénk itt a rét! - tudatosító szemszögből
- 2024-05-06 - A kevesebb zöldebb! indul a TinyGreen projekt
- 2024-04-18 - Új információs táblák a natúrpark természeti értékeiről!
- 2024-02-12 - Díjazták az Európai Hulladékcsökkentési Hét akciónkat
- 2024-02-05 - Mindenki halaszthatatlan feladata...
- 2023-10-26 - Merre járt tudatosító kültéri kiállításunk 2023-ban?
- 2023-10-19 - Búcsú Gulyás Ernőtől
- 2023-08-23 - Kossuth Rádióban az egyesületünk is megszólalt
- 2023-08-08 - natúrparki "nem vetélkedő " családoknak, baráti társaságoknak
- 2023-06-23 - Egy „titkos” forrás nyomában: Vigitz vagyis inkább Wigitzer
- 2023-06-15 - Beszélgetés a megújuló energiaforrásokról közérthetően
- 2023-06-10 - Zöld nap - tudományos séta Keszei Balázzsal és Illés Péterrel
- 2023-05-03 - Miénk itt a rét! -részletes tudnivalók
- 2023-04-17 - pályázat iskoláknak, óvodáknak - fenntarthatósági programok
- 2023-04-06 - Települési természetvédelem 1. rész: Kőszeg.
Legújabb hírek
2024. Szeptember 6.
Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság védjegyet kíván adományozni azoknak a jellegzetes, helyi előállítású termékeknek, szolgáltatásoknak, amelyek az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság működési területén, természetvédelmi oltalom alatt álló területen (nemzeti park, tájvédelmi körzet, természetvédelmi terület, Natura 2000, ex-lege) termeltek, vagy készítettek, és előállításuk a természet védelmével összhangban történik, ill. az így működő ökoturisztikai szolgáltatások számára.
A pályázat részletei:
A pályázat részletei:
2024. Augusztus 30.
Az országhatár túloldalán lévő osztrák Geschriebenstein-Írottkő Natúrpark "partner" natúrparkunk. Minden évben megrendezik a "Geschriebenstein Roas"-t azaz az "Írottkő vándorlás" teljesítménytúrát. Idén augusztus 31-én. Két magyarországi igazolóponton egyesületünk biztosítja a német nyelvű igazolópontok működését önkéntesek segítségével. Az igazolópontokon zero waste eszközeinkkel biztosítjuk, hogy minél kevesebb hulladék keletkezzen a rendezvény során.
Tudtad, hogy eszközeinket Te is kölcsönkérheted?
2024. Július 31.
Gondolatébresztő plakátkampányunkat Te is tudod használni saját környezetedben, mikroközösségedben. Ha kéred, A/3-as laminált formában oda adjuk plakátjainkat, annak érdekében, hogy mikroközösséged szemléletformálását könnyebben meg tudd valósítani. Ha fontosnak tartod a témát, Te is tehetsz érte!
A teljes plakátsorozatot itt tudod megnézni.
A teljes plakátsorozatot itt tudod megnézni.
2024. Július 3.
Június 18-án egyesületünk meghívást kapott és részt vett a Dr. Tolnay Sándor Általános Iskola által szervezett iskolai ÖKO Napon Gyöngyösfaluban!
Kollégáink, Horváthné Korom Zita (zöld csoport vezető, geológus) és Mihalik Péter (turisztikai munkatárs) bemutatták az Írottkő Natúrpark érdekességeit a diákoknak. A csoportos foglalkozásokon sok izgalmas információt tudhattak meg a gyerekek a fenntartható életvitelről, környezeti tudatosságról, a natúrpark élő és élettelen természeti értékeiről és az egykor a velemi Szent Vid hegyen élő keltákról!
Mindezek mellett még kipróbáltuk közösen az együttműködést ösztönző játékunkat, amit mindenki nagyon élvezett!
Köszönjük a meghívást és nagyon örültünk a fokozott érdeklődésnek, melyet a diákok tanúsítottak témáink iránt!
Több fotó a Facebook oldalunkon látható!
Kollégáink, Horváthné Korom Zita (zöld csoport vezető, geológus) és Mihalik Péter (turisztikai munkatárs) bemutatták az Írottkő Natúrpark érdekességeit a diákoknak. A csoportos foglalkozásokon sok izgalmas információt tudhattak meg a gyerekek a fenntartható életvitelről, környezeti tudatosságról, a natúrpark élő és élettelen természeti értékeiről és az egykor a velemi Szent Vid hegyen élő keltákról!
Mindezek mellett még kipróbáltuk közösen az együttműködést ösztönző játékunkat, amit mindenki nagyon élvezett!
Köszönjük a meghívást és nagyon örültünk a fokozott érdeklődésnek, melyet a diákok tanúsítottak témáink iránt!
Több fotó a Facebook oldalunkon látható!
2024. Május 31.
Már megtalálod honlapunkon új játékunkat, a natúrparki természeti kincskeresőt!
Játssz velünk!
Csapatod élménybeszámolóját honlapunkon közzé tesszük!
Játssz velünk!
Csapatod élménybeszámolóját honlapunkon közzé tesszük!
Csatlakozz az Írottkő Natúrparkért Egyesület kezdeményezéseihez, akcióihoz, vegyél részt rendezvényeinken!
Lehetsz együttműködő partnerünk, vagy egyesületi tagunk. Van lehetőség önkéntes feladatok végzésére, vagy más módon történő részvételre.
Közvetlenül a postafiókodba kaphatod a natúrparkkal kapcsolatos híreket, értesülj elsőként a rendezvényekről, és ne maradj le túraajánlatainkról sem!