Határtalan természet, ezeréves kultúra...

Gyümölcsészet Agrárminisztérium 2021-2022

2023. Január 26.

Hagyományos gyümölcs tájfajtáink jelentősége,múltja, jelene, jövője...

KTKF/337/2021. Szakmai program megvalósítása - gyümölcs tájfajták fontosságának megismertetése és elterjedésének, felmérésének elősegítése az Írottkő Natúrparkban


Támogató: Agrárminisztérium
Támogatás időtartama: 2021.01.01-2022.05.31
Elnyert támogatási összeg: 1.850.000.-Ft

Projektmunkatárs: Rieglerné Pimmer Izabella

Az Írottkő Natúrparkért Egyesület 2021-ben az Agrárminisztérium támogatásával gyümölcsész programot indított a natúrpark területén, hogy összeírja a még fellelhető régi tájfajtákat.
Utolsó pillanatban vagyunk, hiszen lassan eltűnik egy olyan generáció, amelyben még mindenkinek természetes volt a gyümölcsfák oltással történő szaporítása.
A száz éves fák elöregszenek és ha nincs tudomásunk az értékükről és létezésükről, eltűnnek az értékes gyümölcsök az asztalokról.

Az Írottkő Natúrpark területén megkerestük azokat – a jobbára idős – embereket, vagy kertészeti és gyümölcsfeldolgozási szakembereket, akik nagyobb rálátással rendelkeztek az egyes területeken a gyümölcs tájfajták meglétére és róluk információval tudtak szolgálni. Mivel az egész natúrparki terület gyümölcsfajtáinak felmérése több év és egy teljes csapat munkáját igényelné, ezért alapvetően a feladat az volt, hogy legalább egy kert teljes felmérését végezzük el. Végül több településen és több helyen sikerült tájfajtákat felmérnünk, melyeket a papíralapú mellett online adatbázisba is gyűjtöttünk:
Információs térkép a helyi tájfajtákról:


Négy településen (Bozsok, Kőszeg, Gyöngyösfalu, Lukácsháza) gyűjtöttünk oltóvesszőket - egyik településen nyilvános vesszőgyűjtő nap keretében, a többin a helyi tájfajtákat ismerő helyiek és tulajdonosok segítségével. (22 helyi szakemberrel vettük fel a kapcsolatot.)

A program keretében több előadást tartottunk, vesszőgyűjtő és oltó napot szerveztünk, kiállítást mutattunk be az alkalmazkodó gyümölcsészetről, valamint egy gyümölcsészeti tájsétát tartottunk.

Az éves Natúrpark vetélkedő egyik kiemelt témája volt a gyümölcsészet.

Az egyesület térképes felmérést készít a még fellelhető fákról, melyhez várjuk a kert tulajdonosok segítségét is a gyumolcsesz.naturpark@gmail.com e-mail címen.

A programunkról részletesen itt olvashatsz: Írottkő Natúrpark gyümölcsész blog

Munkatársunk a projektbe bevont szakértők segítségével három online kiadvány anyagát állította össze:

Letölthető kiadványaink:Írottkő Natúrpark Gyümölcsész program

Alkalmazkodó gyümölcsészet

Gyümölcsész kalauz

Legújabb hírek
2023. Október 26.
Merre járt tudatosító kültéri kiállításunk 2023-ban?Nézd meg milyen rendezvényekre kérték tőlünk kiállításunkat, mely 3 témakörben - élelmiszer pazarlás, hulladékprobléma, körkörös gazdaság - ad tömör, lényegretörő információkat!

Ebben a cikkben képeket is mutatunk!
2023. Október 19.
Búcsú Gulyás ErnőtőlDohányfüstös, karcos hang, jobbító szándékú megjegyzések, kimondott és megtartott szavak és mondatok.

Emlékszel…?

.... januárban azzal voltunk elfoglalva, hogy az Utazás kiállításnak milyen hátteret adjunk. Az egyik legjobb volt, amikor megjelenítettük a turisztikai célpontokat, a Hétforrást, az Írottkőt, a cáki pincét. Kezed munkáját is dicsérte a látvány.

….a szezonban örültünk, ha telítettek voltak a vendégházak, közte a Sziget is. Igényesen, fantasztikus munkabírással saját kezűleg végezted a felújítást. Nagyon szép lett…..

….Orsolya után szerettünk felmenni a Stájer házakhoz, hogy kipihenhessük az egész évi munkát, beszélgethessünk a végzett munkáról és természetesen az előttünk álló feladatokról. Jókat játszottunk, ettünk, ittunk, jól éreztük magunkat egymás társaságában….

….okos és jó javaslatok az éves értékeléskor, közgyűléseken…

…..Adventkor közösen raktuk fel a világító sorokat a Jurisics téri kapuk fölé, tűzifát pakoltunk, a látvány tüzekhez….

…forralt boroztunk, vagy pálinkáztunk a jól végzett munka jutalmául…

Ezek maradnak meg emlékeimben. A tenni akarás, a jobbító, többet akaró, a soha meg nem alkuvó Ernő. Így fogok, fogunk emlékezni Rád.

Gulyás Ernő kedves barátunk, egyesületi tagtársunk hirtelen halála megrendített bennünket.

Emlékét kegyelettel megőrzik barátai, egyesületünk tagjai.

(A megemlékezést írta Somogyi Györgyné és Bakos György.)
2023. Augusztus 23.
Kossuth Rádióban az egyesületünk is megszólaltA 2023. augusztus 4-6. között megrendezett Kőszegi Ostromnapok rendezvényt szinte egész nap közvetítette a Kossuth Rádió és a Dankó Rádió.
2023. Augusztus 8.
natúrparki "nem vetélkedő " családoknak, baráti társaságoknakAz Írottkő Natúrpark megismerése kiváló élményeket tartogat számotokra! A natúrparki vetélkedőt kicsit megújítva, verseny helyett az együttműködést előtérbe helyezve tesszük közzé felhívásunkat családok és baráti társaságok részére. Várjuk jelentkezéseiteket a tisztazold.naturpark@gmail.com e-mail címen.
2023. Június 23.
Egy „titkos” forrás nyomában: Vigitz vagyis inkább WigitzerLágler Hajnalka lelkes természetvédő Kiszsidányban él. Tavasszal szervezte meg egy helyiek által ismert, de amúgy "titkos" forrás rendbetételét. Kérésemre cikket is írt helyi akciójukról. Most a rekkenő nyári hőségben jó visszaemlékezni a friss tavaszra! Olvassátok a lelkes beszámolót szeretettel!
Iratkozz fel a Natúrpark hírlevelére!
Közvetlenül a postafiókodba kaphatod a natúrparkkal kapcsolatos híreket, értesülj elsőként a rendezvényekről, és ne maradj le túraajánlatainkról sem!
Működjünk együtt - vegyél részt a Natúrpark tevékenységeiben!
Csatlakozz az Írottkő Natúrparkért Egyesület kezdeményezéseihez, akcióihoz, vegyél részt rendezvényeinken! Lehetsz együttműködő partnerünk, vagy egyesületi tagunk. Van lehetőség önkéntes feladatok végzésére, vagy más módon történő részvételre.
A lehető legjobb felhasználói élmény érdekében úgynevezett sütiket (cookie) használunk. Ön hozzájárul a sütikhez, ha továbbra is használja weboldalunkat. Adatkezelési tájékoztató Elfogadom