Gencsapáti
2022. Március 30.
A település a római korban „Szent Márton városa”, Savaria (a mai Szombathely) „elővárosa” lehetett, napjainkban dinamikusabban fejlődő község. Itt található a római provincia idejéből származó oszloptöredék, a legendás Ördögkő. A falu nevezetesebb birtokosai közül a Chemetey család 12 szobás várkastélyt emelt, melyet a Széchenyi család később klasszicista stílusra formált. Gencsapáti büszke néphagyományaira, rendezvényeik jellemzően e téma köré szerveződnek.
Gencsapáti község, a Szombathely Járás egyik legdinamikusabban fejlődő települése, Szombathely és Kőszeg között, a megyeszékhely nyugati határán terül el. A község 1943-ban Nagygencs (korábban Németgencs) és Gyöngyösapáti egyesítéséből keletkezett.Mint a környéken mindenütt, Gencsapáti területén is kerültek elő réz- és bronzkori emlékek, sőt őskori csiszolt kőeszközöket és kerámiatöredékeket is találtak. 1941-ben egy népvándorlás-kori csontvázas sírra bukkantak.
A római korban a település Savaria (a mai Szombathely) „elővárosa” lehetett, erre utalnak az előkerült épület- és vízvezeték-maradványok. A római provincia idejéből származik az az oszloptöredék, melyet a későbbi néphagyomány Ördögkőnek nevezett el és legendákkal vett körül.
A nyugatrómai birodalom bukásától Szent István koráig a település a Salzburgi Érsekséghez tartozott. Első királyunk egyházszervezése során a Győri Püspökség fennhatósága alá sorolta.
Nagygencset először egy 1288-ban kelt oklevél említi „Villa Gench” néven. A faluban a Genchieknek voltak birtokaik melyen 1372-ben megosztoztak. A község – amely a kőszegi uradalom része volt - a középkorban többször cserélt gazdát. Birtokosai között megtalálható a Garai, a Jurisich, a Nádasdy, a Széchi és az Eszterházy család.
A reformáció Nagygencset sem hagyta érintetlenül. A XVII. század első felében evangélikus lelkészei voltak a falunak, 1655-ben még evangélikus zsinatot is tartottak itt. A falu temploma valószínűleg 1671-ben került vissza a katolikusok birtokába. A győri püspök ekkor Széchenyi György, a falu birtokosa pedig Széchenyi Péter.
A gótikus eredetű plébániatemplom építéséről nincsenek pontos adatok. Első leírása egy 1674. évi egyházlátogatási jegyzőkönyvben szerepel, ahol a templom mellett álló kápolnát is megemlítik. Az írásos emlékek tanúsága szerint az épület 1689-ben már meglehetősen romos, annak ellenére, hogy Eszterházy Pál megnagyobbíttatta és javíttatta. A templomot 1880-ban építették át háromhajóssá eklektikus stílusban.
A századfordulótól 1937-ig Németgencs (anyaegyház), valamint a szomszédos Perenye és Apáti (fíliák) egyház-szervezetileg egy egységet alkottak.
A hajdani Gyöngyösapátit 1328-ban említi egy jelentés, melyet a vasvári káptalan készített Károly Róbert részére. E jelentés szerint a Vas vármegyei Apaty birtok egy bizonyos Rempe fia Salamon fia Mihály birtokában volt.
Kör alakú nyilvános kápolnáját 1815-ben lebontották, helyére kőkeresztet állítottak fel. Új temploma 1903-ban készült el.
A falu nevezetesebb birtokosai a Nádasdy, a Chemetey, a Batthyány és a Széchenyi család. A 12 szobás várkastélyt a Chemetey család építtette a XVI. század második felében. A kastélyt a Széchenyi család az 1820-as években építtette át klasszicista stílusban.
A gyakori birtokcserék után a kastély Apponyi Albert birtokába került. Halála után 1935-től tiszti üdülő, majd lengyel menekültek szállása a háború végéig. 1945-től 1948-ig volt deportáltaknak nyújtott otthont, majd ismét katonai kezelésbe került. 1956 óta gyermekotthonként működött. Jelenleg egy vállalkozás tulajdonában van, állapota sajnos nagyon leromlott, nem látogatható!
A két szomszédos települést 1943-ban egyesítették Gencsapáti néven.
Gencsapáti legnevezetesebb látnivalója a falu határában található Szentkút, amely a környék kedvelt zarándokhelye. 1756-ban Batthyány József pozsonyi prépost egyházlátogatást végzett Gencsapátiban. A látogatás jegyzőkönyve részletesen beszámol a gencsi határ nyugati részén fakadó bővízű forrásról, amely fölé Török Mihály és felesége, László Katalin kápolnát építtettek hálából kisgyermekük csodás gyógyulásáért.
GENCSAPÁTI ÉRTÉKEIRŐL KÉSZÜLT 14 PERCES FILM IDE KATTINTVA LÁTHATÓ!
A látnivalókról IDE kattintva bővebben olvashat Gencsapáti értéktára kiadványunkban!
Polgármesteri Hivatal: 94/510-225
Korábbi hírek
- 2024-09-06 - PÁLYÁZATI FELHÍVÁS
- 2024-08-30 - Írottkő vándorlás - zero waste eszközeinkkel
- 2024-07-31 - Plakátkampánnyal egy környezettudatos(abb) natúrparkért!
- 2024-07-03 - ÖKO NAP Gyöngyösfaluban
- 2024-05-31 - Új! natúrparki természeti kincskereső játék
- 2024-05-13 - Ilyen volt a Miénk itt a rét! - tudatosító szemszögből
- 2024-05-06 - A kevesebb zöldebb! indul a TinyGreen projekt
- 2024-04-18 - Új információs táblák a natúrpark természeti értékeiről!
- 2024-02-12 - Díjazták az Európai Hulladékcsökkentési Hét akciónkat
- 2024-02-05 - Mindenki halaszthatatlan feladata...
- 2023-10-26 - Merre járt tudatosító kültéri kiállításunk 2023-ban?
- 2023-10-19 - Búcsú Gulyás Ernőtől
- 2023-08-23 - Kossuth Rádióban az egyesületünk is megszólalt
- 2023-08-08 - natúrparki "nem vetélkedő " családoknak, baráti társaságoknak
- 2023-06-23 - Egy „titkos” forrás nyomában: Vigitz vagyis inkább Wigitzer
- 2023-06-15 - Beszélgetés a megújuló energiaforrásokról közérthetően
- 2023-06-10 - Zöld nap - tudományos séta Keszei Balázzsal és Illés Péterrel
- 2023-05-03 - Miénk itt a rét! -részletes tudnivalók
- 2023-04-17 - pályázat iskoláknak, óvodáknak - fenntarthatósági programok
- 2023-04-06 - Települési természetvédelem 1. rész: Kőszeg.
Legújabb hírek
2024. Szeptember 6.
Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság védjegyet kíván adományozni azoknak a jellegzetes, helyi előállítású termékeknek, szolgáltatásoknak, amelyek az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság működési területén, természetvédelmi oltalom alatt álló területen (nemzeti park, tájvédelmi körzet, természetvédelmi terület, Natura 2000, ex-lege) termeltek, vagy készítettek, és előállításuk a természet védelmével összhangban történik, ill. az így működő ökoturisztikai szolgáltatások számára.
A pályázat részletei:
A pályázat részletei:
2024. Augusztus 30.
Az országhatár túloldalán lévő osztrák Geschriebenstein-Írottkő Natúrpark "partner" natúrparkunk. Minden évben megrendezik a "Geschriebenstein Roas"-t azaz az "Írottkő vándorlás" teljesítménytúrát. Idén augusztus 31-én. Két magyarországi igazolóponton egyesületünk biztosítja a német nyelvű igazolópontok működését önkéntesek segítségével. Az igazolópontokon zero waste eszközeinkkel biztosítjuk, hogy minél kevesebb hulladék keletkezzen a rendezvény során.
Tudtad, hogy eszközeinket Te is kölcsönkérheted?
2024. Július 31.
Gondolatébresztő plakátkampányunkat Te is tudod használni saját környezetedben, mikroközösségedben. Ha kéred, A/3-as laminált formában oda adjuk plakátjainkat, annak érdekében, hogy mikroközösséged szemléletformálását könnyebben meg tudd valósítani. Ha fontosnak tartod a témát, Te is tehetsz érte!
A teljes plakátsorozatot itt tudod megnézni.
A teljes plakátsorozatot itt tudod megnézni.
2024. Július 3.
Június 18-án egyesületünk meghívást kapott és részt vett a Dr. Tolnay Sándor Általános Iskola által szervezett iskolai ÖKO Napon Gyöngyösfaluban!
Kollégáink, Horváthné Korom Zita (zöld csoport vezető, geológus) és Mihalik Péter (turisztikai munkatárs) bemutatták az Írottkő Natúrpark érdekességeit a diákoknak. A csoportos foglalkozásokon sok izgalmas információt tudhattak meg a gyerekek a fenntartható életvitelről, környezeti tudatosságról, a natúrpark élő és élettelen természeti értékeiről és az egykor a velemi Szent Vid hegyen élő keltákról!
Mindezek mellett még kipróbáltuk közösen az együttműködést ösztönző játékunkat, amit mindenki nagyon élvezett!
Köszönjük a meghívást és nagyon örültünk a fokozott érdeklődésnek, melyet a diákok tanúsítottak témáink iránt!
Több fotó a Facebook oldalunkon látható!
Kollégáink, Horváthné Korom Zita (zöld csoport vezető, geológus) és Mihalik Péter (turisztikai munkatárs) bemutatták az Írottkő Natúrpark érdekességeit a diákoknak. A csoportos foglalkozásokon sok izgalmas információt tudhattak meg a gyerekek a fenntartható életvitelről, környezeti tudatosságról, a natúrpark élő és élettelen természeti értékeiről és az egykor a velemi Szent Vid hegyen élő keltákról!
Mindezek mellett még kipróbáltuk közösen az együttműködést ösztönző játékunkat, amit mindenki nagyon élvezett!
Köszönjük a meghívást és nagyon örültünk a fokozott érdeklődésnek, melyet a diákok tanúsítottak témáink iránt!
Több fotó a Facebook oldalunkon látható!
2024. Május 31.
Már megtalálod honlapunkon új játékunkat, a natúrparki természeti kincskeresőt!
Játssz velünk!
Csapatod élménybeszámolóját honlapunkon közzé tesszük!
Játssz velünk!
Csapatod élménybeszámolóját honlapunkon közzé tesszük!
Csatlakozz az Írottkő Natúrparkért Egyesület kezdeményezéseihez, akcióihoz, vegyél részt rendezvényeinken!
Lehetsz együttműködő partnerünk, vagy egyesületi tagunk. Van lehetőség önkéntes feladatok végzésére, vagy más módon történő részvételre.
Közvetlenül a postafiókodba kaphatod a natúrparkkal kapcsolatos híreket, értesülj elsőként a rendezvényekről, és ne maradj le túraajánlatainkról sem!