Határtalan természet, ezeréves kultúra...

Alpannonia® projektzáró konferencia

2022. Július 1.

2022 június 30-án tartották az alpannonia® projektzáró konferenciáját és sajtótájékoztatóját a partnerek (Tourismusverband Oststeiermark /Geschäftsstelle Region Joglland – Waldheimat/, Wiener Alpen in Niederösterreich Tourismus GmbH, SüdburgenlandTourismus, és a magyar oldali települések képviseletében az Írottkő Natúrparkért Egyesület).

Fotó: Unger Tamás, Vas Népe

Az Írottkő Natúrparkért Egyesület már az első pályázati időszakban (2007-2013) is részt vett, a projekt célja az alpannonia® túraútvonal turisztikai hasznosításának elősegítése, attrakciók bővítése, meglévő természeti és kulturális adottságok megújítása, a Kőszegi-hegység befektetői vonzerejének ösztönzése, és ezáltal Kőszeg idegenforgalmi profiljának erősítése volt.
A projekt megvalósulását követően Kőszeg, mint az Országos Kéktúra, valamint a Stájerországot, Alsó-Ausztriát, Burgenlandot és Vas megyét összekötő alpannonia® túraútvonal egyik végpontja, a magyarországi bakancsos turizmus egyik végvárává vált.

A 2017-től induló alpannonia® plus projekt célja volt közös koncepció mentén az útvonal optimalizálása és bővítése, a túradesztináció egészére hosszú távú működtetési stratégia megalkotása, az útvonalak minőségbiztosítása és a turisztikai szolgáltatók közösen kidolgozott kritériumok alapján történő minősítése a fenntartható, zöld turizmus érdekében. A natúrparki településeken nagy értékű beruházásokat valósítottak meg 85%-os Európai Uniós és 10%-os Magyar Állami támogatással. A legsikeresebb beruházások és fejlesztések:

- Írottkő Natúrparkért Egyesület: Iránymutató táblákat helyeztünk el a Kőszegi-hegység és a natúrpark főbb látnivalóinál és 8 natúrparki településen. Megújítottuk az Írottkő tanösvényt. Túracsomag ajánlatokat hoztunk létre, és segédanyagokkal segítjük a turistákat abban, hogy Kőszegről indulva járják be az alpannonia® főútvonalát. A projekt során a túraútvonalat népszerűsítő roadshow kitelepüléseket valósítottunk meg.; animációs tájékoztató és imázsfilmek készültek a túraútvonal osztrák és magyar szakaszairól, különös hangsúllyal az Írottkő Natúrparkra; Jelentősen kibővítettük az alpannonia sárga mellékútvonalát, mely immár egészen Csepregig elvezet. Két nehézségi fokkal (alpannonia® light és alpannonia® hard) új natúrparki körtúra mozgalmat indítottunk, mely magyar oldalon 13 natúrparki települést érint.

Az igazolópontokkal-túraútlevelekkel valamint humorral, lélekemelő idézetekkel és természettudományi érdekességekkel ellátott 47 db. térképes táblával színesített körtúramozgalom célja, hogy a turisták ne csak Kőszeget, hanem a natúrpark többi településeit is látogassák, megismerjék. A körtúra mozgalom jelvényeként szolgáló ún. hátizsáktetkókat ugyanis akkor kapja meg a turista, ha mind a 12 (alpannonia® light) ill. 10 (alpannonia® hard) körtúrát teljesíti. Több online marketing elemmel népszerűsítettük túrarendezvényeinket és információs felületként feltöltöttük az alpannonia.hu honlap magyar nyelvű részét.

A projekt során az egyesület koordinálta, segítette és képviselte a natúrparki településeket az osztrák-magyar együttműködésben.
- Kőszeg: a Koronaőrző emlékhely fejlesztése; fejlesztés a Csónakázó-tónál: aqua-alpannonia® bemutatóhely és szabadtéri sportcentrum kialakítása; Ördögárok - geológiai tanösvény kialakítása; országos túrarendezvény, szakmai tanulmányutak szervezése.
- Bozsok: a Kerekes Cukrászda és Üzletház udvarán alpannonia® információs pontot alakítottak ki;meglévő tanösvény részleges felújítása és bővítés az új alpannonia® körtúrákhoz kapcsolódóan pihenőhelyek létesítésével; ökoturisztikai látogatóközpont létesítése a futballpálya szomszédságában.

- Cák: a híres Pincesor szomszédságában álló épületet megvásárolta és alpanonnonia® információs ponttá alakította a község.
- Csepreg: az erdei Rumi-ház felújítása révén kialakításra került az alpanonnonia® információs pont és pihenőhely; komplett pihenőhely és egyben alpanonnonia® park kialakítás a városszéli Attila utcában; a Csepregi szőlőhegy és bor története, természeti és kultúrtörténeti értékek tematikáján „Borongoló” tanösvény létesítése.
- Kőszegdoroszló: Bakancsos szálláshely kialakítása a túraút mentén a Faluház épületének emeletén.

- Lukácsháza: ökoturisztikai bemutató tér és információs pont kialakítása az Alpannonia túraút legdélebbi pontján a Csömötei-kilátó szomszédságában. Az alpannonia® plus projekt többször meghosszabbításra került.

A projektzáró konferenciáról készült Vas Népe újságcikket az alábbi képre kattintva olvashatják...


Legújabb hírek
2024. Február 12.
Díjazták az Európai Hulladékcsökkentési Hét akciónkatAz Írottkő Natúrparkért Egyesület környezettudatos életmódot segítő akciói egyre nagyobb érdeklődést kapnak. A téma folyamatosan napirenden és fókuszban van, az egyesületi munkaszervezet Zöld csoportjának köszönhetően. Olykor csatlakozunk nemzetközi akciókhoz is, ilyenkor kicsit több figyelem hárul a hétköznapi tevékenységeinkre. 2023-ban november 20-26 között tartottuk figyelemfelkeltő akciónkat az Európai Hulladékcsökkentési Héthez kapcsolódóan. Az Energiastratégiai Intézet értékelte tevékenységünket, civil szervezetek kategóriában 1. helyezettek lettünk, és a nemzetközi versenybe is benevezték szemléletformáló programunkat.

Ebben a cikkben videót is találsz az eseményről!
2024. Február 5.
Mindenki halaszthatatlan feladata...A kiváló előadó Szathmáry Eörs, az okok feltárását követően előadásban arra keresi a választ, hogy mely döntési helyzetekben lehetne a közgondolkodást egyfajta globális együttműködés felé terelni, amely segítene letéríteni civilizációnkat az összeomlás felé vezető útról egy fenntartható világ felé.

A videót ebben a cikkben találod.
2023. Október 26.
Merre járt tudatosító kültéri kiállításunk 2023-ban?Nézd meg milyen rendezvényekre kérték tőlünk kiállításunkat, mely 3 témakörben - élelmiszer pazarlás, hulladékprobléma, körkörös gazdaság - ad tömör, lényegretörő információkat!

Ebben a cikkben képeket is mutatunk!
2023. Október 19.
Búcsú Gulyás ErnőtőlDohányfüstös, karcos hang, jobbító szándékú megjegyzések, kimondott és megtartott szavak és mondatok.

Emlékszel…?

.... januárban azzal voltunk elfoglalva, hogy az Utazás kiállításnak milyen hátteret adjunk. Az egyik legjobb volt, amikor megjelenítettük a turisztikai célpontokat, a Hétforrást, az Írottkőt, a cáki pincét. Kezed munkáját is dicsérte a látvány.

….a szezonban örültünk, ha telítettek voltak a vendégházak, közte a Sziget is. Igényesen, fantasztikus munkabírással saját kezűleg végezted a felújítást. Nagyon szép lett…..

….Orsolya után szerettünk felmenni a Stájer házakhoz, hogy kipihenhessük az egész évi munkát, beszélgethessünk a végzett munkáról és természetesen az előttünk álló feladatokról. Jókat játszottunk, ettünk, ittunk, jól éreztük magunkat egymás társaságában….

….okos és jó javaslatok az éves értékeléskor, közgyűléseken…

…..Adventkor közösen raktuk fel a világító sorokat a Jurisics téri kapuk fölé, tűzifát pakoltunk, a látvány tüzekhez….

…forralt boroztunk, vagy pálinkáztunk a jól végzett munka jutalmául…

Ezek maradnak meg emlékeimben. A tenni akarás, a jobbító, többet akaró, a soha meg nem alkuvó Ernő. Így fogok, fogunk emlékezni Rád.

Gulyás Ernő kedves barátunk, egyesületi tagtársunk hirtelen halála megrendített bennünket.

Emlékét kegyelettel megőrzik barátai, egyesületünk tagjai.

(A megemlékezést írta Somogyi Györgyné és Bakos György.)
2023. Augusztus 23.
Kossuth Rádióban az egyesületünk is megszólaltA 2023. augusztus 4-6. között megrendezett Kőszegi Ostromnapok rendezvényt szinte egész nap közvetítette a Kossuth Rádió és a Dankó Rádió.
Iratkozz fel a Natúrpark hírlevelére!
Közvetlenül a postafiókodba kaphatod a natúrparkkal kapcsolatos híreket, értesülj elsőként a rendezvényekről, és ne maradj le túraajánlatainkról sem!
Működjünk együtt - vegyél részt a Natúrpark tevékenységeiben!
Csatlakozz az Írottkő Natúrparkért Egyesület kezdeményezéseihez, akcióihoz, vegyél részt rendezvényeinken! Lehetsz együttműködő partnerünk, vagy egyesületi tagunk. Van lehetőség önkéntes feladatok végzésére, vagy más módon történő részvételre.
A lehető legjobb felhasználói élmény érdekében úgynevezett sütiket (cookie) használunk. Ön hozzájárul a sütikhez, ha továbbra is használja weboldalunkat. Adatkezelési tájékoztató Elfogadom