Határtalan természet, ezeréves kultúra...

25 ÉVESEK LETTÜNK

2022. Április 26.

Beszámoló az Írottkő Natúrpark jubileumi rendezvényeiről.

25 ÉVESEK LETTÜNK
Beszámoló az Írottkő Natúrpark jubileumi rendezvényeiről

Az Írottkő Natúrparkért Egyesület 1997 április 17-én alakult, idén április 22-én pedig már a 25. éves jubileumunkat ünnepeltük kétnapos rendezvénysorozatunkon.
Április 22-én pénteken a "Föld napján" erősen hegyvidéki, tavasziasan csapadékos időjárást fogtunk ki, mely tulajdonképpen kedvezett is egynémely programpontnak.
Délután 14.00 órakor kezdődött az ünnepségsorozat. Először sajtótájékoztató keretében mutatták be a Tisztazöld-Puregreen projekt munkatársai a Fő téri juharfa köré felállított 16 fatáblából álló, kétnyelvű, kör alakú vándor-installációt, mely a hulladékmentes életvitelre és a "javíttasd meg és használd újra" szemléletmódra kívánja irányítani figyelmünket.

15.00 órakor a Jurisics Vár bejáratánál gyülekezett a jubiláló Írottkő Natúrparkot ünneplő közönség, köztük natúrparki polgármesterek, a Szombathelyi Erdészeti Zrt. és az Őrségi Nemzeti Park munkatársai, és natúrparki tagság. A 25 éves ünnepségsorozat részeként a Jurisics Vár mellett, egyben a kéktúra útvonal mentén két őshonos gyümölcsfát ültetett osztrák oldali partnere és további segítők munkájával az egyesület. Az eseményen részt vett a Magyar Natúrpark Szövetség elnöke, dr. Pető Péter is. Kőszeg város tervei alapján ez a fasor a közeljövőben teljesen megújul, további gyümülcsfákat fognak ide ültetni a mostani galagonyák helyett.

A jubileumi ünnepségsorozat következő programpontja a Fő téri, 2021-ben felújított Tourinform irodában tartott natúrparki kiállításmegnyitó volt. A kiállítást, mely a natúrpark negyedévszázados történetét – múltját, jelenét és részben a jövőjét is – hivatott bemutatni, Schrott Tamás, az Írottkő Natúrparkért Egyesület elnöke nyitotta meg. Beszédet mondott továbbá dr. Kapiller Sarolta, a Kőszegi Járási Hivatal vezetője, dr. Pető Péter a Magyar Natúrpark Szövetség elnöke, Básthy Béla, Kőszeg város polgármestere. Vas Megye Önkormányzatának Közgyűlése elismerő oklevelét adta át egyesületünknek dr. Balázsy Péter Vas Megye Önkormányzatának hivatalvezetője.

A május 30-ig látogatható időszakos kiállításon bemutatószekrény – kihúzható kiállítás, kétoldalú domborzati terepasztal és számos tematikus tabló várja a látogatókat.
A megnyitó után a Hotel Írottkő*** aulájában natúrparki helyi termékek és kézműves munkák rögtönzött kiállítása mellett a Kőszegi Vonósok tavaszi muzsikáját élvezhették a megjelentek. A későbbiekben a hotel konferenciatermében a natúrparki települések polgármesterei és az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság és az egyesület további tagjai közös szándéknyilatkozat aláírásával erősítették meg, hogy folytatni kívánják együttműködésüket. Beszédet mondott dr. Markovics Tibor, az Őrségi Nemzeti park igazgatója, Bakos György, az Írottkő Natúrparkért Egyesület előző elnöke, valamint Engelbert Kenyeri, a Geschriebenstein Naturpark osztrák elnöke.

Szombaton a természetjárásé volt a főszerep: reggel 8.30 órakor gyalogtúra indult Velembe illetve a 40km-es kerékpártúra rajtja is ekkor volt. A Veloregio projekt keretében újratáblázott Írottkő Natúrpark kerékpárúton egészen a rohonci madármegfigyelő toronyig tekertek a résztvevők, majd onnan vissza a Pogány-szőlőhegyre, ahol a városból 11.00 órakor indult családi csapat is csatlakozott az így már nagy létszámú bringatúrához. A túra során ismeretterjesztő előadások és gasztronómiai különlegességek várták a résztvevőket.

Összegezve tehát gazdag programkínálattal ünnepeltük az Írottkő Natúrparkért Egyesület fennállásának 25. évfordulóját. Bízunk benne, hogy a lendület kitart még legalább negyed évszázadig!
A natúrparki jubileumról készült VasNépe újságcikk ide kattintva olvasható...
A natúrparki jubileumi faültetésről készült VasNépe képgaléria ide kattintva lapozható...
A natúrparki jubileumi kiállításmegnyitóról készült VasNépe képgaléria ide kattintva lapozható...
Legújabb hírek
2024. Február 12.
Díjazták az Európai Hulladékcsökkentési Hét akciónkatAz Írottkő Natúrparkért Egyesület környezettudatos életmódot segítő akciói egyre nagyobb érdeklődést kapnak. A téma folyamatosan napirenden és fókuszban van, az egyesületi munkaszervezet Zöld csoportjának köszönhetően. Olykor csatlakozunk nemzetközi akciókhoz is, ilyenkor kicsit több figyelem hárul a hétköznapi tevékenységeinkre. 2023-ban november 20-26 között tartottuk figyelemfelkeltő akciónkat az Európai Hulladékcsökkentési Héthez kapcsolódóan. Az Energiastratégiai Intézet értékelte tevékenységünket, civil szervezetek kategóriában 1. helyezettek lettünk, és a nemzetközi versenybe is benevezték szemléletformáló programunkat.

Ebben a cikkben videót is találsz az eseményről!
2024. Február 5.
Mindenki halaszthatatlan feladata...A kiváló előadó Szathmáry Eörs, az okok feltárását követően előadásban arra keresi a választ, hogy mely döntési helyzetekben lehetne a közgondolkodást egyfajta globális együttműködés felé terelni, amely segítene letéríteni civilizációnkat az összeomlás felé vezető útról egy fenntartható világ felé.

A videót ebben a cikkben találod.
2023. Október 26.
Merre járt tudatosító kültéri kiállításunk 2023-ban?Nézd meg milyen rendezvényekre kérték tőlünk kiállításunkat, mely 3 témakörben - élelmiszer pazarlás, hulladékprobléma, körkörös gazdaság - ad tömör, lényegretörő információkat!

Ebben a cikkben képeket is mutatunk!
2023. Október 19.
Búcsú Gulyás ErnőtőlDohányfüstös, karcos hang, jobbító szándékú megjegyzések, kimondott és megtartott szavak és mondatok.

Emlékszel…?

.... januárban azzal voltunk elfoglalva, hogy az Utazás kiállításnak milyen hátteret adjunk. Az egyik legjobb volt, amikor megjelenítettük a turisztikai célpontokat, a Hétforrást, az Írottkőt, a cáki pincét. Kezed munkáját is dicsérte a látvány.

….a szezonban örültünk, ha telítettek voltak a vendégházak, közte a Sziget is. Igényesen, fantasztikus munkabírással saját kezűleg végezted a felújítást. Nagyon szép lett…..

….Orsolya után szerettünk felmenni a Stájer házakhoz, hogy kipihenhessük az egész évi munkát, beszélgethessünk a végzett munkáról és természetesen az előttünk álló feladatokról. Jókat játszottunk, ettünk, ittunk, jól éreztük magunkat egymás társaságában….

….okos és jó javaslatok az éves értékeléskor, közgyűléseken…

…..Adventkor közösen raktuk fel a világító sorokat a Jurisics téri kapuk fölé, tűzifát pakoltunk, a látvány tüzekhez….

…forralt boroztunk, vagy pálinkáztunk a jól végzett munka jutalmául…

Ezek maradnak meg emlékeimben. A tenni akarás, a jobbító, többet akaró, a soha meg nem alkuvó Ernő. Így fogok, fogunk emlékezni Rád.

Gulyás Ernő kedves barátunk, egyesületi tagtársunk hirtelen halála megrendített bennünket.

Emlékét kegyelettel megőrzik barátai, egyesületünk tagjai.

(A megemlékezést írta Somogyi Györgyné és Bakos György.)
2023. Augusztus 23.
Kossuth Rádióban az egyesületünk is megszólaltA 2023. augusztus 4-6. között megrendezett Kőszegi Ostromnapok rendezvényt szinte egész nap közvetítette a Kossuth Rádió és a Dankó Rádió.
Iratkozz fel a Natúrpark hírlevelére!
Közvetlenül a postafiókodba kaphatod a natúrparkkal kapcsolatos híreket, értesülj elsőként a rendezvényekről, és ne maradj le túraajánlatainkról sem!
Működjünk együtt - vegyél részt a Natúrpark tevékenységeiben!
Csatlakozz az Írottkő Natúrparkért Egyesület kezdeményezéseihez, akcióihoz, vegyél részt rendezvényeinken! Lehetsz együttműködő partnerünk, vagy egyesületi tagunk. Van lehetőség önkéntes feladatok végzésére, vagy más módon történő részvételre.
A lehető legjobb felhasználói élmény érdekében úgynevezett sütiket (cookie) használunk. Ön hozzájárul a sütikhez, ha továbbra is használja weboldalunkat. Adatkezelési tájékoztató Elfogadom